Державні програми профілактики основних стоматологічних захворювань у Білорусі
DOI:
https://doi.org/10.22141/ogh.2.3.2021.240728Ключові слова:
карієс зубів, захворювання періодонту, епідеміологія, комунальні програми, методи профілактики, програми профілактики, досвід БілорусіАнотація
Метою дослідження є аналіз результатів реалізації державних програм профілактики основних стоматологічних захворювань — карієсу зубів та хвороб періодонту — в Республіці Білорусь. Матеріали та методи. Узагальнення досліджень з епідеміології карієсу зубів та захворювань періодонту серед дітей та дорослого населення в Білорусі. Результати. Перша державна програма первинної профілактики стоматологічних захворювань у дітей, розроблена професором Е.М. Мельниченко у 1986 р., разом із оновленим варіантом 1998 р. була ефективною у зниженні інтенсивності карієсу зубів у ключовій віковій групі дітей 12 років на 20 % від вихідного рівня, національна програма профілактики дозволила досягти індексу КПУ 2,4. Висновки. Досвід практичної реалізації державної програми профілактики стоматологічних захворювань у Республіці Білорусь був позитивним завдяки використанню доказових методів, рекомендованих ВООЗ.
Посилання
Kazeko L.A., Borisenko L.G., Agievtseva S.V. The need of the population of the Republic of Belarus for periodontological care. Organizatsiya, profilaktika, novye tekhnologii i reabilitatsiya v stomatologii: Materialy IV s"ezda stomatologov Belarusi (Vitebsk). – 2000. – pp. 402-403.
Leous P.A. Стоматологическое здоровье населения Республики Беларусь в свете глобальных целей ВОЗ и в сравнении с другими странами // Современная стоматология. – 1997. – №2. – С. 3-12.
Leous P.A. Comparative evaluation of the oral health of school children in Eastern Europe and Middle Asia. Stomatologicheskiy zhurnal, 2016, vol.XVII, #1, pp.6–12. (in Russian)
Matveev A.M., Yudina N.A., Kazeko L.A., Serova A.A., Gun'ko T.I, Dolin V.I., Nikiforenkov L.A, Shabun'ko D.V. The results of an epidemiological survey of the adult population of the Republic of Belarus conducted in 2017. Stomatologicheskiy zhurnal. – 2018. – no. 2. – pp.82-87.
Melnichenko E.M. An efficiency of the preventive program in the Republic of Belarus. Zdravoochraneniye. -1995. - #10. – pp.23-26 (in Russian)
Yudina N.A., Yuris O.V, Rusak A.S, Brovka D.K., Shabun'ko D.V. The results of an epidemiological study of the population of the Republic of Belarus (part 1 - carious disease). Stomatologicheskiy zhurnal. – 2011. – no. 1. – pp. 22-26.
Yudina N.A., Yuris O.V., Rusak A.S., Brovka D.K., Shabun'ko D.V. Epidemiological examination of the adult population of Belarus (part 2 - periodontal status) Stomatologicheskiy zhurnal. – 2011. – no. 3. – pp. 198-201.
World Health Organization. Oral Health Surveys Basic Methods, 1st Ed. - WHO Geneva. - 1972. – 82 p. 5th Ed.- 2013. – 125 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CreativeCommons для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори зберігають за собою права на авторство своєї роботи і надають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Автори, направляючи до редакції (видавця) матеріал для публікації, погоджуються з тим, що редакції (видавцю) передаються права на захист та використання даного матеріалу, в тому числі такі охоронювані об'єкти авторського права, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці тощо, у тому числі на відтворення в пресі та в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорт та імпорт примірників видання зі статтею авторів з метою поширення, доведення до загального відома.
- Зазначені вище права автори передають редакції (видавцю) без обмеження терміну їх дії та на території всіх країн світу.
- Автори гарантують наявність у них виключних прав на використання переданої редакції (видавцю) матеріалу. Редакція (видавець) не несе відповідальності перед третіми особами за порушення даних авторами гарантій.
- Автори зберігають право укладати окремі угоди на неексклюзивне поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному архіві установи або публікувати в складі монографії), з умовою збереження посилання на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад в інститутському сховищі або на персональному сайті) рукописи опублікованої роботи, так як це сприяє продуктивної наукової дискусії і позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування статті.
- Права на статтю вважаються переданими авторами редакції (видавцю) з моменту публікації матеріалу друкованої або електронної версії видання. Перепублікація матеріалу, опублікованого у виданні, іншими фізичними та юридичними особами можливе лише з дозволу редакції (видавця), з обов'язковим зазначенням повного бібліографічного посилання.