ТЕОРЕТИКО-МЕТОДИЧНИЙ ІНСТРУМЕНТАРІЙ УПРАВЛІННЯ ЗАЦІКАВЛЕНИМИ СТОРОНАМИ ПРОЕКТУ
DOI:
https://doi.org/10.30837/2522-9818.2018.3.048Ключові слова:
проект, управління проектами, управління зацікавленими сторонами проекту, теоретико-методичний інструментарій, внески, стимули, роль в проекті, база данихАнотація
Предметом є процеси управління зацікавленими сторонами проекту. Метою роботи є розробка теоретико-методичного інструментарію, який допоможе раціоналізувати роботу із зацікавленими сторонами проекту. Завданням проекту є удосконалення процесів управління зацікавленими сторонами проекту шляхом аналізу зацікавлених сторін проекту, створення переліку зацікавлених сторін, групування зацікавлених сторін, виділення ключових зацікалених сторін та формування резерву зацікавлених сторін проекту. В якості методів дослідження пропонується застосувати методи стратегічного управління в проектній діяльності. Результатом дослідження є моделювання процесів управління зацікавленими сторонами проекту за допомогою програмного продукту AllFusion Process Modeller, що дозволить систематизувати інформацію щодо зацікавлених сторін проекту, сформувати резерв зацікавлених сторін і тим самим зменшити ризик незавершення проекту. Першим кроком моделі є аналіз проектної документації та створення переліку зацікавлених сторін проекту. Далі за допомогою моделі Мітчелла проведено групування зацікавлених сторін проекту. Було визначено чотири ключові зацікавлені сторони для проекту, а саме: замовник, команда проекту, виконавці проекту, майбутні споживачі продукту проекту. Для кожної групи ключових зацікавлених сторін визначаються внески, які проект отримує від них, і стимули (вигоди), які отримують від проекту зацікавлені сторони за допомогою використання моделі ASC. Проводиться ранжування внесків і стимулів за пріоритетом (важливістю). Далі визначення показників для кожного внеску і стимулу і ця інформація фіксується. Наступним кроком пропонується створити базу даних зацікавлених сторін проекту, що дасть можливість систематизувати інформацію щодо важливості і ролі в проекті всіх його зацікавлених сторін. Після поділу всіх учасників на три основні категорії, а саме: власник процесу чи розпорядник, ключовий учасник чи виконавець, спостерігач чи важливий учасник, їх необхідно занести в базу даних проекту. В представленій роботі надано приклад таблиці такої бази даних. Останній кроком моделі управління зацікавленими сторонами проекту є формування резерву зацікавлених сторін проекту та оновлення проектної документації. Висновки: таким чином, удосконалення процесів управління зацікавленими сторонами проекту є досить актуальним в сучасних умовах, так як вплив стейкхолдерів на проект з кожним роком росте, і не враховувати це буде великою помилкою менеджера проекту.Посилання
A Guide to the Project Management Body of Knowledge (PMBOK® Guide). Fifth Edition, Project Management Institute, 2013, 589 p.
Friedman, A., Miles, S. (2006), Stakeholders: theory and practice, Oxford University Press, London, 360 p.
Bell, С. R. (1994), Customers as partners: building relationships that last, Berrett Koehler, San Francisco, 235 p.
Rackham, N., Friedman, L., Ruff, R. (1996), Getting partnering right. How market leaders are creating long-term competitive advantage, MacGrow-Hill, New York. 237 p.
Mitchell Ronald, K., Bradley Agle, R., Wood Donna, J. (1997), “Toward a Theory of Stakeholder Identification and Salience: Defining the Principle of Who and What Really Counts” The Academy of Management Review, Vol. 22, No. 4, P. 853-886.
Sylvasti, Yu. (1993), “Stakeholders management”, The world of project management. Foundations, methods, organization, application, from Eng. [“Upravlenie zainteresovannyimi storonami”, Mir upravleniya proektami.Osnovyi, metodyi, organizatsiya, primenenie. Per.s angl.] Alans, Moscow, P. 188-192.
Freeman, R.E. (1984), Strategic management: A stakeholder approach, Pitman, Boston, 292 p.
Ansoff, Η. I., & McDonnell, E. J. (1990), Implanting strategic management, Prentice Hall, Cambridge, 520 p.
Thompson, A. A., Strickland, A. J (1996), Strategic management: concepts and cases, Irwin, Chicago, 296 p.
Svendsen, A. Laberge, M. “FOSTERing Collaborative Stakeholder Relationships”, available at : http://masterfulfacilitation.com/articles/fostering.pdf
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Oleksandr Skachkov, Irina Skachkovа

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права Creative Commons для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License (CC BY-NC-SA 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо не комерційного та не ексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису опублікованої роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.