Застосування технологій очищення димових газів для твердопаливних котлів теплоелектроцентралей
Аннотация
У статті проаналізовано шляхи задоволення вимог сучасного екологічного законодавства України й Європейського Союзу щодо обмеження викидів забруднюючих речовин від великих і середніх спалювальних установок стосовно твердопаливних парових котлів комунальних і промислових теплоелектроцентралей (ТЕЦ) України. Розглянуто екологічні вимоги й технології очищення димових газів твердопаливних котлів від основних забруднюючих речовин, а саме твердих частинок, діоксиду сірки й оксидів азоту, проведено аналіз ефективності, переваг і обмежень для впровадження цих технологій на теплоелектроцентралі. Акцентовано на тому, що існуючий стан газоочисного обладнання, введеного в експлуатацію більше п’ятдесяти років тому, не відповідає чинним екологічним вимогам, а отже, нагальним є питання реконструкції та модернізації наявних і спорудження нових газоочисних установок. Доведено, що застосування тканинних, електростатичних фільтрів і мокрих скруберів із трубою Вентурі дозволить задовольнити вимоги європейських директив щодо граничних значень викиду пилу, а найбільш раціональним рішенням буде використання наявних мокрих скруберів із трубою Вентурі, якими оснащена переважна більшість ТЕЦ, шляхом істотного збільшення питомої витрати рідини на зрошення. Для уловлення газоподібних забруднюючих речовин перспективним напрямком є використання амонійних реагентів для високоефективної десульфуризації і отримання як продукту сіркоочищення сульфату амонію, що виступає мінеральним добривом, та відновлення оксидів азоту до молекулярного азоту. Використання водного розчину амоніаку в мокрому скрубері з трубою Вентурі дасть змогу одночасно уловлювати в одному пристрої летку золу і діоксид сірки. Для зниження викидів оксидів азоту на котлах ТЕЦ доцільним із точки зору інвестиційних затрат і просторових умов визнається застосування методу селективного некаталітичного відновлення.
Загрузки
Опубликован
Выпуск
Раздел
Лицензия
Copyright (c) 2025 С. В. Горяной, І. А. Вольчин

Это произведение доступно по лицензии Creative Commons «Attribution-NoDerivatives» («Атрибуция — Без производных произведений») 4.0 Всемирная.
Авторы, публикующиеся в этом журнале, соглашаются со следующими условиями:
- Авторы оставляют за собой право на авторство своей работы и передают журналу право первой публикации этой работы на условиях лицензионного договора (соглашения).
- Авторы имеют право заключать самостоятельно дополнительные договора (соглашения) о неэксклюзивном распространении работы в том виде, в котором она была опубликована этим журналом (например, размещать работу в электронном хранилище учреждения или публиковать в составе монографии), при условии сохранения ссылки на первую публикацию работы в этом журнале.
- Политика журнала позволяет размещение авторами в сети Интернет (например, в хранилищах учреждения или на персональных веб-сайтах) рукописи работы, как до подачи этой рукописи в редакцию, так и во время ее редакционной обработки, поскольку это способствует возникновению продуктивной научной дискуссии и позитивно отражается на оперативности и динамике цитирования опубликованной работы (см. The Effect of Open Access).