Просторово-часова мінливість стану природно-територіальних комплексів як фактор виникнення пожеж
Ключові слова:
природно-територіальний комплекс, стекс, лісова пожежа, пожежна небезпекаАнотація
Добові стани природно-територіальних комплексів є просторово-часовими одиницями з відносно постійними параметрами природного середовища, що змінюються протягом року. До цих параметрів відносяться й умови горіння, а отже, й характеристики пожеж, що розвиваються в цих станах. Аналіз лісових пожеж у Харківському регіоні, показав, що переважна кількість пожеж та охоплена вогнем площа лісових масивів, спостерігається у весняні, пізньовесняні, осінні і пізньоосінні семигумідні макротермальні стекси.
Посилання
Буц Ю. В. Аналіз виникнення надзвичайних ситуацій пов’язаних з пожежами в природних екосистемах та їх залежність від метеорологічних показників / Ю. В. Буц, Ю. О. Масто // Людина і довкілля. Проблеми неоекології. – Вип. 2(15). – Харків: Вид-во ХНУ, 2010. – С.52-57.
Софронова Т. М. Оценка пожарной опасности по условиям погоды в горных лесах Южного Прибайкалья / Т. М. Софронова, А.В.Волокитина, М. А. Софронов // География и природные ресурсы. – 2008. – № 2. – С. 74-80.
Марченко Н. А. Ландшафтная основа региональной системы мониторинга лесных пожаров Н. А. / Марченко // Управление лесными пожарами на экорегиональном уровне. – М.: Алекс, 2004. – С. 81–89.
Правила пожежної безпеки в лісах України [електронний ресурс]. Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/z0328-05
Нестеров В. Г. Горимость леса и методы её определения / В. Г. Нестеров – М.: Гослесбумиздат, 1949. – 76 с.
Кузик А. Д. Лісотипологічні засади пожежної безпеки лісів / А. Д. Кузик // Науковий вісник НЛТУ України.– 2009.− Вип.19.14. – С.210–214.
Глущенко О. М. Прогнозування пожежної небезпеки за допомогою метеоданих і даних дистанційного зондування Землі / О.М.Глущенко, С. В. Гринюк, С. О. Сластін та ін. // Матеріали VII науково-практичної конференції. Наглядово-профілактична діяльність МНС України.– Харків: НУЦЗУ, 2010.– С. 23–25.
Философский энциклопедический словарь. - М.: Сов. энциклопедия, 1983. – 840 с.
Беручашвили Н. Л. Геофизика ландшафта./ Н. Л. Беручашвили– М.: Высш. шк., 1990. – 287 с.
Арманд А. Д. Определение понятий / А. Д.Арманд / Механизмы устойчивости геосистем. – М.: Наука, 1992. – 208 с.
Исаченко А. Г. Ландшафтоведение и физико-географическое районирование./ А. Г. Исаченко – М.: Высшая школа, 1991. – 366 с.
Сочава В. Б. Введение в учение о геосистемах./ В. Б. Сочава – Новосибирск: Наука Сиб. отд-ние, 1978. – 319 с.
Гродзинський М. Д. Основи ландшафтної екології. / М. Д. Гродзинський– К.: Либідь, 1993. – 224 с.
Мамай И. И. Динамика ландшафтов: (Методика изучения). / И. И. Мамай– М.: Изд-во МГУ, 1992. – 167 с.
Чехній В. М. До історії дослідження динаміки ландшафтних комплексів/ В. М. Чехній // Географія і сучасність. Зб. наук. праць. Нац. пед. ун-ту ім. М.П. Драгоманова. – К.: Вид-во Нац. пед. ун-ту ім. М.П. Драгоманова, 2000. – Випуск 3. – С. 81–90.
Малишева Л. Л. Ландшафтно-геохімічна оцінка стану територій./ Л. Л. Малишева – К.: РВЦ «Київ. Унів.», 1997. – 264с.
Національна доповідь про стан навколишнього природного середовища в Харківській області у 2010 році [електронний ресурс]. Режим доступу: http://ecodepart.kharkov.ua/archives/849
Харківське обласне управління лісового та мисливського господарства [електронний ре-сурс]. Режим доступу: http://houlmg.kh.ua/index.php
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).