Гумусовий горизонт міських грунтів як геохімічний бар’єр в урболандшафті
Ключові слова:
міські ґрунти, гумусовий горизонт, геохімічний бар’єр, урболандшафтАнотація
Збільшення вмісту гумусу свідчить про формування техногенного та органосорбційного геохімічного бар’єру у поверхневих шарах міських ґрунтів, який сприяє закріпленню важких металів та збільшує контрастність аномалій. Валовий вміст важких металів у поверхневому шарі міських ґрунтів підтверджує наявність депонування забруднення на геохімічному бар’єрі гумусового горизонту ґрунту. Розподіл важких металів у ґрунті південно-східної частини м. Харкова вказує на певне перевищення рівня забруднення промислової зони над селітебною та санітарно-захисною для цинку та свинцю. Ландшафтно-геохімічний стан у місті сприяє закріпленню пріоритетних полютантів на лужному і біогеохімічному бар’єрах у ґрунті та рослинах. Можна припустити наявність механізму саморегуляції урболандшафту, який виявляється в активізації зворотних зв’язків та підтверджується зазначеними особливостями існування міських ґрунтів.
Посилання
Перельман А. И. Геохимия ландшафтов / А. И. Перельман. – М.: Высшая школа, 1975. – 342 с.
Аммосова Я. М. Охрана почв от химического загрязнения / Я. М. Аммосова, Д. С. Орлов, Л. К. Садовникова – М.: Изд-во МГУ, 1989. – 96 с.
Малишева Л.Л. Ландшафтно-геохімічна оцінка екологічного стану територій / Л. Л. Малишева. – К.: РВЦ «Київський університет», 1997 р. – 264 с.
Алексеенко В. А. Экологическая геохимия: Учебник. / В. А. Алексеенко. – М.: Логос. 2000. – 627 с.
Сает Ю. Е. Геохимия окружающей среды. / Ю. Е. Сает, Б. А. Ревич, Е. П. Янин и др. – М.: Недра. 1990. – 335 с.
Грунтово-геохімічне обстеження урбанізованих територій. Методичні рекомендації. / Укладачі: Балюк С. А., Фатєєв А . І., Мірошніченко М. М.. – Х.: ННЦ «ІГА ім.. ОН. Соколовського » УААН, 2004. – 54 с.
Програма охорони навколишнього природного середовища м. Харкова на 2008-2012 р.р. Прийнята рішенням 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 10.09.2008р. № 249/08 – 34 с.
Тітенко Г. В. Оцінка екологічного стану міських грунтів як засіб оптимізації території міста/ Г. В. Тітенко. // Вісник СумДУ. – Суми, 2007. – № 275. – С. 149 – 152.
Оценка и оптимизация экологических функций городских почв в системе сбалансированного урболандшафта Материалы меджународной научной конференции «Почвы Азербайджана: генезис, география, мелиорация, рациональное использование и экология», Баку «ЭТМ». – 2012. – С.1117-1121.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).