Вплив іоноозонової обробки на технологічні властивості та якість зерна пшениці
DOI:
https://doi.org/10.15673/2313-478x.54/2014.36386Ключевые слова:
зерно пшениці, іоноозонная обробка, регресійний аналіз, технологічні властивості, показники якостіАннотация
В роботі викладені результати дослідження впливу концентрації іонів і озону, а також тривалості іоіноозонной обробки на ряд технологічних властивостей і показників якості зерна продовольчої м'якої пшениці сорту «Багорная-56». Експериментальні дослідження з іоноозонной обробці зерна пшениці проводили в Алматінськом технологічному університеті (АТУ) на створеній іоноозонной установці. Технологічні властивості і показники якості вихідного зерна пшениці і минулого іоноозонную обробку (масову частку білка, сирої клейковини і крохмалю, індекс Зелені, питому роботу деформації, твердозерності) визначали в АТУ на приладі «Інфралюм» ФТ-10 методом спектроскопії в ближній інфрачервоній області. Число падіння визначали в Одеській національній академії харчових технологій на приладі ППП-7.
Для скорочення числа дослідів та отримання достовірної інформації про вплив досліджуваних режимних факторовіоноозонной обробки зерна на властивості і показники якості зерна пшениці, обробку та аналіз експериментальних даних проводили з використанням методів планування багатофакторних експериментів, прикладної математичної статистики і регресійного аналізу.
На підставі результатів досліджень встановлено, що іоноозонная обробка впливає на технологічні властивості і показники якості зерна пшениці. Найбільш істотно цей вплив відбивається на таких показниках як твердозерності і число падіння (коефіцієнти варіації для цих показників становлять відповідно 5,74 і 7,59%). Вивчені показники якості зерна пшениці залежно від режимів іоноозонной обробки в порівнянні з контролем можуть як зменшуватися, так і збільшуватися, що дозволяє їх коригувати залежно від подальшого призначення зерна. Встановлені закономірності можуть бути використані для визначення оптимальних режимів іоноозонной обробки зерна пшениці.
Библиографические ссылки
Асангаліева, Ж.Р. Підвищення ефективності боротьби зі шкідниками хлібних запасів із застосуванням іоноозонной нанотехнології в зоні кавітації. /Ж.Р. Асангаліева, А.І. Ізтаев, М.М, Маемеров // Матер. междунар. науково-практич. конф. «Інноваційні розвиток харчової, легкої промисловості та індустрії гостинності». 17-18 жовтня 2013 - С. 215-217.
Маемеров, М.М. Іоноозонная технологія у виробництві зернопродуктів / М.М. Маемеров, К.С. Кулажанов, А.І. Ізтаев. - Алмати: НДЦ «Fилим», 2001. - 214 с.
Маемеров, М.М. Наукові основи іоноозонной технології обробки зерна та продуктів його переробки. Монографія /М.М. Маемеров, А.І. Ізтаев, Т.К. Кулажанов, Г.К. Іскакова. - Алмати, 2011. - 246 с.
Розробка та впровадження нанотехнології по обробці, зберіганню та переробці зерна в полі електромагнітної кавітації на елеваторах і зернопереробних підприємствах // Звіт по НДІ. Рук. Ізтаев А.І. № держ. реєстрації 0112РК00655 2013 року - 118 с.
Станкевич, Г.Н. Основні принципи використання озонових технологій у виробничих умовах зернозберігаючих та зернопереробних підприємств. / Г.Н. Станкевич, А.В. Бабков // Матер. междунар. практич. конф. «Ефективні інструменти сучасних наук - 2014», «EFEKTIVNI NASTROJE MODERNICH ЗЕД - 2014», Прага, Р.Н. «Edukation і наука», 27 квітня - 5 травня 2014 СБ доп. конф. Том 26 «Сільське господарство», розведеним 26 «Zemedelstvi zverolekarstvi ». - С. 36-38.
Пшениця. Визначення масової частки білка, вологості, скловидності, кількості та якості сирої клейковини методом спектроскопії в ближній інфрачервоній області з використанням аналізатора ІнфраЛЮМ ФТ-10 Свід-во №224.04.05.056 / 2004. Шифр М 04-37-2004.
Прилад для визначення числа падіння ППП-7. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.biap.ru/pcp7.html
Планування експерименту в дослідженні технологічних процесів. / К. Хартман, Е. Лецьки, В. Шефер та ін. - М.: Світ, 1977. - 552 с.
Математичне моделювання процесів харчових виробництв: Зб. задач: Учеб. посібник /Н.В. Остапчук, В.Д. Камінський, Г.Н. Станкевич, В.П. Чучуй; Під ред. Н.В. Остапчука. - К.: Вища шк, 1992. -. 175 с.