Внутрішнє тертя в халькогенідних стеклах системи Ge-As-Se в області склування
DOI:
https://doi.org/10.24144/2415-8038.2016.40.8-12Ключові слова:
Внутрішнє тертя, Халькогенідні стекла, Ge-As-SеАнотація
Досліджено процеси механічної релаксації в халькогенідних стеклах системи Ge-As-Se у області температури склування. Виявлений максимум внутрішнього тертя та значне зменшення модуля зсуву класифіковані як α-процес релаксації структури стекол, який обумовлений повним розморожуванням рухливості їх структурних елементів.
Посилання
Бартенев Г.М., Сандитов Д.С. “Релаксационные процессы в стеклообразных системах”. -Новосибирск: Наука, 1986.
Головин С.А., Паль-Валь П.П., Мозговой А.В. “Современные проблемы механической спектроскопи”. //Успехи физ. мет. 2013, т. 14, сс. 259–271.
“Физическая акустика”./ Под.ред У. Мэзона.- М.:Мир, 1969. - Т.3, Ч. А.
Біланич.В.С., “Дослідження релаксаційних процесів у халькогенідних скловидних напівпровідниках методом внутрішнього тертя”. //Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Фізика. № 26. – 2009, с.10-17.
Travasso F., Amico P., Bosi L., Cottone F., Dari A., Gammaitoni L., Vocca H., Marchesoni F. “Low-frequency internal friction in silica glass”. //EPL, 80 (2007) 50008:р1- 50008:р5.
Биланич В.С., Горват.А.А., “Высокотемпературный релаксационный переход в халькогенидах мышьяка”. // Физ. и хим. стекла 24, 825 (1998).
Bilanych V.S., Onyshchak V.B., Rizak I.M., Csach K., Flachbart K., Rizak V.M. “Investigation of thermal properties of the Ge–As–Se glasses by differential scanning calorimetry with heat flow harmonic modulation”. //Journal of Non-Crystalline Solids. 2013, V.366, pp.48–53.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Фізика
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).