Теплове розширення стекол Ge<sub>x</sub>As<sub>40-x</sub>Se<sub>60</sub>
DOI:
https://doi.org/10.24144/2415-8038.2010.28.52-56Ключові слова:
Халькогенідне скло, Теплове розширення, Дилатометрія, АнгармонізмАнотація
Досліджено теплове розширення стекол GeхAs40-хSe60 з допомогою вертикального кварцового дилатометра в інтервалі температур 80 – 550 К. Виявлено температурні інтервали сильного зростання коефіцієнта лінійного розширення α вказаних матеріалів та інтервали його стабілізації. Концентраційна трансформація залежностей α(Т) проінтерпретована на основі змін структурної будови стекол системи Ge-As-Se. Показано, що при зростанні розмірності структурної сітки скла ангармонізм теплових коливань атомів зменшується.
Посилання
Різак В.М., Різак І.М., Семак Д.Г. Функціональні халькогенідні напівпровідники: Монографія. – Ужгород: Закарпаття, 2001. – 152 с.
Гончукова Н.О., Ананичев В.А., Ратушняк С.Л. Расчет напряжений в спаях халькогенидных стекол с другими материалами // Физика и химия стекла. 2006. Т. 32. № 2. С. 286-295.
С.И. Новикова. Тепловое расширение твердых тел. М.: Наука, 1974 г., 294 с.
З.У. Борисова. Халькогенидные полупроводниковые стекла. Химия, Л., 1983. – 285 c.
Воронова А.Е., Ананичев В.А., Блинов Л.Н. О термическом расширении расплавов и стекол системы As-Se //Физ. и химия стекла, 2001, т.27 №3, с. 400-408.
Козлов Г.В., Сандитов Д.С. Ангармонические эффекты и физико-механические свойства полимеров. Новосибирск: Наука, 1994, 261 с.
Мельниченко Т.Д., Ризак В.М., Мельниченко Т.Н., Феделеш В.И. Параметры теории флуктуационного свободного объема в стеклах системы Ge-As-Se // Физ. и химия стекла, 2004, т.30. – №5, с. 553-564.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2010 Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Фізика
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).