Особливості забруднення <sup>137</sup>Cs ґрунтів, рослин та грибів українських Kарпат
DOI:
https://doi.org/10.24144/2415-8038.2014.35.103-108Ключові слова:
Радіоцезій, Радіоактивне забрудненняАнотація
Представлено результати досліджень забруднення радіоцезієм ґрунтів, рослин та грибів високогірної частини території Українських Карпат. Відмічений підвищений вміст 137Cs в ґрунтах Чорногори та прилеглих територіях у порівняні з його вмістом в ґрунтах Прикарпаття та Закарпаття. Таку картину забруднення території Українських Карпат пояснено особливостями впливу гірського рельєфу на випадіння з радіоактивно забруднених хмар південного сліду постчорнобильських випадінь. Порівняно незначне радіоактивне забруднення рослин та грибів з регіону Карпат пояснено малою доступністю до засвоєння ними з ґрунту 137Cs, його закріпленням на ґрунтових комплексах. Відмічено, що зміна в наступні роки радіологічного стану довкілля регіону Карпат в основному залежатиме від природного розпаду радіоцезіПосилання
років Чорнобильської катастрофи. Погляд у майбутнє: Національна доповідь України. – Київ: Атіка, 2006. – 222 с.
Atlas of radiocaesium deposition on Eu-rope after the Chernobyl accident. – Lux-embourg, Office for official publications of the Europian Communities, 1998. – P. 65.
Методические рекомендации по оценке радиационной обстановки в населенных пунктах в зоне радиоактивного заражения cо cредней плотноcтью до 5 Ки/кв.км цезия-137. – Киев, УМКРК, 1991. – 37 c.
Сельскохозяйственная радиоэкология / Под ред. Алексахина Р.М., Корнее-ва Н.А. – М.: Экология, 1992. – 400 с.
Грабовський В.А., Дзендзелюк О.С., Трофімук А.В. Українські Карпати: 25 років після Чорнобиля // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Фізика. – 2011. – Вип. 29. – С. 9-17.
Kubica B., Mietelski J. W., Golas J. et al. Concentration of 137Cs, 40K, 238Pu and 239+240Pu Radionuclides and Some Heavy Metals in Soil Samples from Two Main Valleys from Tatra National Park // Polish journal of soils cience – 2002. – Vol. 11, №5. – P. 537–545.
Grabovskyi V.A., Dzendzelyuk O.S., Kushnir O.S. Temporal and seasonal vari-ations of radiocaesium content in some plants from the western part of Ukrainian Polesye // J. of Environmental Radioactiv-ity – 2013.– Vol. 117. – P. 2-8.
Краснов В.П., Орлов О.О., Бузун В.О. та ін. Прикладна радіоекологія лісу / Під ред. В.П. Краснова. – Житомир: Полісся, 2007. – 680 с.
Допустимі рівні вмісту радіонуклідів 137Cs і 90Sr у продуктах харчування та питній воді. Гігієнічний норматив. ГН 6.6.1. – Київ, 2006. – 23 с.
Романчук Л.Д. Вплив грибів на формування внутрішнього опромінення населення північної частини України // Вісн. аграр. науки: наук.-теорет. журн. – 2011. – №3. – С. 44-46.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2014 Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Фізика
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).