β - релаксація в халькогенідах миш’яку
DOI:
https://doi.org/10.24144/2415-8038.2000.7.140-144Ключові слова:
Внутрішнє тертя, Релаксація, Халькогеніди миш’якуАнотація
Приведені результати досліджень внутрішнього тертя Q-1 і модуля зсуву G’ склоподібних сплавів AsxS(Se)100-x в області температур 100 К÷Тg, (Тg -температура склування). Встановлено, що в області температур 200÷250 К в даних матеріалах (при х<40 ат. %) проходить процес механічної релаксації в областях локального розупорядкування їх структури, ідентифікований як β - процес. Показано, що для опису низькотемпературного максимуму внутрішнього тертя в досліджених матеріалах може бути використана функція релаксації Мr = ехр [-(t/τ)b] з параметром b=0,18÷0,25
Посилання
Механизмы релаксационных явлений в твёрдых телах. /Под. ред. Постникова В. С., Каунасский политехнический институт, Каунас, 1974, -364 с.
Фельц А. Аморфные и стеклообразные неорганические твёрдые тела. М.:Мир, 1986- 558 с.
Биланич В.С., Горват А.А. Высокотемпературный релаксационный переход в халькогенидах мышьяка. //Физ. и хим. стекла,- 1998.-24, №6,- с.825-829.
A.S.Novick, В.S.Berry. Anelastic relaxation in crystalline solids.//Academic Press, New York, 1972, -p.41
B.Pumiah. Non-Debye relaxation in Condcnccd matter.//World scientific pub,Singapore, 1987. -p.217,.
Андреев И.В., Балашов ЮС., Ломовской В.А. Высокотемпературное внутреннее трение бесщелочных боратных стекол. //Физ. и хим. стекла,- 1984.-10, №3, -с.296-300.
Макаров В.Н., Балашов Ю.С. Математическое описание максимумов внутреннего трения неорганических стекол в рамках линейной теории вязкоупругости. //Физ. и хим, стекла -1980,-6, №1, -с 74-80,
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2000 Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Фізика
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).