Електрон-фотонна емісія сапфіру і рубіну
DOI:
https://doi.org/10.24144/2415-8038.2003.14.128-133Анотація
Методом електрон-фотонної спектроскопії досліджено спектральний склад оптичного випромінювання при бомбардуванні електронами середніх енергій поверхні кристалів сапфіру і рубіну. В досліджених спектрах виявлено неперервне випромінювання в широкому діапазоні довжин хвиль 250-550 нм з кількома максимумами. Воно локалізоване на бомбардованій поверхні, куди потрапляє потік електронів. У спектрі рубіну виявлено також характеристичне випромінювання, пов'язане з випромінювальною релаксацією збуджених іонів Сг3+ у кристалі. Досліджено залежності інтенсивності випромінювання від енергії та густини струму первинних електронів, а також від температури зразка.
Посилання
Э.Д.Алукер, В.В.Гаврилов, В.С.Коневский, Л.А.Литвинов, А.М.Ситдиков, С.А.Чернов, Д.П.Эртс, Оптика и спектроскопия 70, 75 (1991).
В.А.Муминов, М.А.Турсуметов, Изв. АН Узб. ССР №3, 30(1977).
T.С.Бессонова, М.П.Станиславский, В.Я.Хаимов-Мальков, Г.В.Молев, ЖПС 31,74(1979).
Т.С.Бессонова, М.П.Станиславский, В.И.Туманов, В.Я.Хаимов-Мальков, Оптика и спектроскопия 37, 279 (1974).
B.D.Evans, M.Stapelbroek, Phys. Rev. 18, 7089(1978).
M.J.Springs, J.A.Valbis, Phys. Stat. Sol. (b) 10, 335(1984).
С.В.Стародубцев, М.Юнусов, Ш.Вахидов, А.А.Попов, В сб.: Радиационные явления в диэлектриках и полупроводниках (Ташкент, 1968), с. 23.
С.С.Поп, С.Ф.Белых, В.Г.Дробнич, В.Х.Ферлегер, Ионно-фотонная эмиссия металлов (Фан, Ташкент, 1989).
МЛ.Лінтур Л.М.Маркович, В.О.Мастюгін, В.Приходько, I.С.Шародi, Наук. вюник Ужг. унів., сер. фп. 10, 191 (2001).
П.А.Кулис, З.А.Рачко, М.Е.Спрингис, И.А.Тале, Я.Л.Янонс, В сб.: Электронные процессы и дефекты в ионных кристаллах (Изд-во Латвийского госуниверситета, Рига, 1985), с. 85.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2003 Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Фізика
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).