АНАЛІЗ ХАОТИЧНОЇ СТРУКТУРИ СПЕКТРУ ДВІЧІ ЗБУДЖЕНИХ СТАНІВ АТОМА ГЕЛІЮ І ОБЧИСЛЕННЯ ПАРАМЕТРА БРОДІ
DOI:
https://doi.org/10.24144/2415-8038.2007.21.135-139Анотація
У даній роботі атом гелію розглядається як неінтегровна в квантовомеханічному сенсі (тобто хаотична) система. Описується метод наближеного розв'язку рівняння Шредінгера для атома гелію: точне відділення обертальних змінних-кутів Ейлера і наближений поділ радіальних змінних (в якості яких беруться гіперсферичні координати), яке виявляється можливим при врахуванні існування їх ієрархії. До отриманого енергетичного спектру двічі збуджених станів застосовується статичний аналіз, в рамках якого обчислюється параметр Броді, який є мірою хаотичності системи.
Посилання
A. Knauf, Ya.G.Sinai, Classical nonintegrability, quantum chaos (Birkhauser, Basel, 1997).
B.V.Chirikov, F.M.Izrailev, D.L.Shepelyansky, Z.Phys. D. 33, 77 (1988).
J.Bellissard, Non commutative methods in semiclassical analysis. Transition to chaos in classical and quantum mechanics (Springer, Berlin, 1991).
Л.Д.Пустыльников, Матем. сб. 194, 107 (2003).
L.D.Pustyl’nikov, The proof of quantum chaos conjecture, the distribution of dis¬tances between adjacent fractional parts of
polynomial values, and generalized continued fractions. BiBoS - Preprint 01-06¬040, (Univ. Bielefeld, Bielefeld,2001).
Г.М. Заславский, УФН 129, 211 (1979).
П.В. Елютин, УФН, 155, 398 (1988).
Х-И. Штокман, Квантовый хаос (Наука, Москва. 2003).
M.C.Gutzwiller , Chaos in Classical and Quantum Mechanics (Pergamon Press, New York, 1990).
A.-T.Le, T.Morishita, X-M.Tong, C.D.Lin, Phys.Rev.A 72, 032511 (2005).
S.I.Nikitin, V.N.Ostrovsky , J. Phys. B 18, 4349 (1985).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2007 Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Фізика
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).