ФРАКТАЛЬНИЙ ПІДХІД ДО ФОРМУВАННЯ НЕКРИСТАЛІЧНОГО СТАНУ
DOI:
https://doi.org/10.24144/2415-8038.2013.33.25-32Ключові слова:
Фрактал, Процеси самоорганізації, М’які атомні конфігурації, Некристалічні тіла, Дисипативні структуриАнотація
На основі аналізу літературних першоджерел з дослідження некристалічних матеріалів та процесу переходу в некристалічний стан показана можливість фрактального підходу до їх опису. Обґрунтовано вивчення фрактальної структури з використанням системи динамічних нелінійних рівнянь, яка враховує потік від’ємної ентропії з оточуючого зовнішнього середовища та зміну частки атомів у м’яких конфігураціях.
Посилання
Боголюбов Н.Н.(мл.), Садовников Б.И. Некоторые вопросы статистической механики. – М.: Высшая школа, 1975. – 352 с.
Зубарев Д.Н. Современные методы статической теории неравновесных процессов // Итоги науки и техники. – М.: ВИНИТИ, 1980. Т.15. – С. 131-226.
Хакен Г. Информация и самоорганиза-ция. Макроскопический подход к сложным системам: Пер. с англ. – М.: Мир, 1991. – 240 с.
Пригожин И., Стенгерс И. Время, хаос, квант: Пер. с англ. – М.: Прогресс, 1999. – 268 с.
Фельц А. Аморфные и стеклообразные неорганические твердые тела: Пер. с англ. – М.: Мир, 1986. – 556 с.
Дембовский С.А., Чечеткина Е.А. Стеклообразование. – М.: Наука, 1990. – 279 с.
Haken H. Information and Self-Organi-zation. – Berlin-Heidelberg-Stuttgart: Springer-Verlag, 1999. – 222 p.
Олемской А.И., Хоменко А.В. Феноменологические уравнения Стеклования жидкости // Журнал технической физики. – 2000. – Т. 70, № 6. – С. 6-9.
Mar’yan M., Kurik M., Kikineshy A., Watson L.M., Szasz A. Two-structure model of liquid water // Modelling Simul. Mater. Sci. Eng. – 1999. – Vol. 7. – P. 321-331.
Mar’yan M.I., Kikineshy A.A., Szasz A. Self-organizing processes and dissipative structure formation in non-crystalline materials // Физика и химия твердого тела. – 2001. – Т. 2, N4. – С. 585-593.
Mar’yan M., Szasz A., Szendro P., Kikineshy A. Synergetic model of the formation of non-crystalline structures // Journal of Non-Crystalline Solids. – 2005. – Vol. 351, №2. – P. 189-193.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2013 Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Фізика
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).