Радіонуклідне забруднення грунтів та рослин українських Карпат
DOI:
https://doi.org/10.24144/2415-8038.2009.24.202-207Анотація
Представлено результати досліджень забруднення радіоцезієм грунтів та рослин регіону Українських Карпат. Відмічено, що в грунтах Чорногірського масиву Карпат має місце значно більший вміст радіонукліда порівняно з грунтами Прикарпаття та Закарпаття. Досліджено залежність зміни забруднення 137Сs ґрунтів Чорногірського масиву від висоти над рівнем моря та з глибиною. Встановлено порівняно малу здатність накопичувати з грунтів радіоцезій рослинами та грибами регіону Карпат, яку пояснено малою доступністю до засвоєння наявного в грунті радіонукліда їх кореневою системою.
Посилання
Барьяхтар В.Г. Чернобыльская катастрофа (К.: Наукова думка, 1995).
L. Pourcelota, D. Louvata, F. Gauthier-Lafayeb and P. Stilleb, J. of Environ. Radioactivity, V. 68, Is. 3, 215 (2003).
B. Kubica, J.W.Mietelski, J.Golas, S.Skiba et al., Polish Journal of Environmental Studies 11, No.5, 537 (2002).
M.A. Sigurgeirsson, O. Arnalds, S.E. Palsson, B.J. Howard et al., Journal of Environmental Radioactivity 79, 39 (2005).
років Чорнобильської катастрофи. Погляд у майбутнє: Національна доповідь України (Атіка, Київ, 2006).
Методические рекомендации по оценке радиационной обстановки в населенных пунктах в зоне радиоактивного заражения со средней плотностью до 5 Ки/кв.км цезия-137 (УМКРК, Киев, 1991).
Афанасьева Т.В., Василенко В.И. Почвы СССР (Мысль, Москва, 1979).
Позняк С.П. та ін. В кн.: Біорізноманіття Карпатського біосферного заповідника (Київ, 1997), с. 80-95.
Грабовский В.А., Дзендзелюк О.С., Трофимук А.В. В кн.: Радиация и экосистемы: Материалы международной научной конференции, Под общ. ред. Е. Ф. Конопли (Гомель, 2008), с. 97 -101.
Прохоров В.М. Миграция радиоактивных загрязнений в почвах. Физикохимические механизмы и моделирование. Под ред. Р.М. Алексахина (Энергоиздат, Москва, 1981).
Сельскохозяйственная радиоэкология Под ред. Алексахина Р.М., Корнеева Н.А. (Экология, Москва, 1992).
Грабовський В.А., Дзендзелюк О.С., Трофімук А.В., Науковий вісник Ужгородського університету, Серія Фізика, Вип. 21, 11 (2007).
Л.Г.Бурова, Загадочный мир грибов (Наука, Москва, 1991).
Орлов О.О., Короткова О.З. Науковий вісник УДЛУ, вип. 10.2, 34 (2000)
А.Н. Переволоцкий. Распределение 137Сз и 9Т)8Г В лесных биогеоценозах (РНИУП "Институт радиологии", Гомель, 2006).
Зарубина Н.Е. В кн.: Радиация и экосистемы: Материалы международной научной конференции, Под общ. ред. Е. Ф. Конопли (Гомель, 2008), с.24-28.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2009 Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Фізика
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).