Вплив пресування на властивості твердих розчинів PbTe-PbSe
DOI:
https://doi.org/10.24144/2415-8038.2009.24.217-221Анотація
Досліджено вплив пресування на мікротвердість, коефіцієнт Зеєбека, електропровідність і рухливість полікристалів твердих розчинів PbTe-PbSe в області концентрацій 0-5.0 мол.% PbSe при кімнатній температурі. Встановлено, що в пресованих зразках зростає мікротвердість, а електропровідність і рухливість знижуються. Відпал пресованих зразків призводить до зміни типу провідності, зниження мікротвердості, зростання електропровідності і рухливості носіїв заряду. Показано, що концентраційні аномалії властивостей в області складів 0.5-2.0 мол.% PbSe, спостережувані раніше в литих зразках, і імовірно пов'язані з переходом до домішкового континууму, мають місце в пресованих зразках. Таким чином, підтверджуючи факт існування концентраційного фазового переходу від слабкогої легування до сильного.
Посилання
Л.И.Анатычук, Термоэлементы и термоэлектрические устройства: Справочник (Наукова думка, Киев. 1979).
Ю.И.Равич. Р.А.Ефимова, И.А.Смирнов. Методы исследования полупроводников в применении к халькогенидам свинца РЬТе, РЬБе, РЬБ (Наука. Москва. 1995).
Е.И.Рогачева. Термоэлектричество 2, 23 (2007).
Е.И.Рогачева. Н.К.Жигарева. А.Б.Иванова. Изв. АН СССР. Неорг. Матер., 24, 1629 (1988).
E.I.Rogacheva. A.S.Sologubenko, I.M.Krivulkin, Inorganic Materials. 34, 545 (1998).
E.I. Rogacheva. Izv. AN SSSR. Neorgan. Mater. 25,643(1989).
E.I.Rogacheva, Jpn.J.Appl.Phys., 32, 775 (1993).
O.C.Водоріз. О.І.Рогачова. Вісник Львівського університету. Серія фізична, 42, 64 (2008).
О.С.Водорез. А.А.Месечко, В.И.Пннегин. Е.И.Рогачева. Нові технології, 2(20), 118 (2008).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2009 Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Фізика
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).