Особливості досліджень непружних процесів зіткнень електронів з іонами підгрупи цинку
DOI:
https://doi.org/10.24144/2415-8038.2001.10.142-146Анотація
Спектроскопічним методом в умовах пучків, що перетинаються під прямим кутом, досліджено збудження окремих компонент резонансного np 2Р дублету іонів Zn+ і Сd+ при їх зіткненні з повільними моноенергетичними електронами. Виявлено ряд особливостей як методичного характеру, так і стосовно механізмів збудження резонансних ліній цих іонів. На енергетичних залежностях ефективних перерізів збудження виявлено чітко виражену структуру як до порогів збудження цих ліній, так і за ними. Ця структура має резонансний характер і пов'язана з захопленням налітаючого електрона іоном та утворенням і розпадом автоіонізаційних станів атомів. Структурні особливості до порогу збудження обумовлені радіаційним розпадом автоіонізаційних станів у процесі діелектронної рекомбінації, а за порогом - у процесі резонансного збудження. Резонансний внесок в ефективний переріз збудження іона Сd+ суттєвіший у порівнянні з іоном Zn+, що пояснюється більш значним впливом кореляційних та релятивістських ефектів.
Посилання
Г.М.Гомонай, А.Й.Імре, УФЖ 41, 1032(1996).
А.М.Немет, В.С.Вукстич, в: Науково-технічний збірник "Проблеми економічного та соціального розвитку регіону і практика наукового експерименту". Вип. 13., (Ужгород - Київ, 1997), с. 42-45.
W.T.Rogers, J.O.Olsen, G.H.Dunn, Phys. Rev. A. 18, 1353 (1978).
S.J.Smith, A.Chutjian, J.Mitroy et al. Phys. Rev. A. 48, 292(1993).
K.Hane, T.Goto, S.Hattori, J. Phys.B. 16, 629(1983).
O.Zatsarinny, L. Bandurina, J. Phys. B. 32, 1,(1999).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2001 Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Фізика
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).