ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА ЛЮДИНИ ПІД ЧАС КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА

Автор(и)

  • Сергій Ільченко
  • Світлана Петренко

Анотація

У статті розкривається загальна характеристика інформаційної безпеки людини під час здійснення кримінального провадження. Актуальність вивчення цього питання зумовлена потребою вироблення ефективних механізмів протидії ризикам, пов’язаним з інформаційними операціями, несанкціонованим розповсюдженням, використанням і порушенням цілісності інформації з обмеженим доступом.

Розглядається зміст інформаційної безпеки людини під час здійснення кримінального провадження з метою визначення шляхів подолання проблем, які виникають під час забезпечення прав і свобод особи, залученої до сфери кримінального судочинства. У публікації логічно та послідовно розкриваються основні ознаки особистого життя людини, ключові критерії, які виокремлюють особу серед навколишніх і впливають на їхню поведінку.

Особливістю будь-якого кримінального провадження є те, що досудове розслідування чи судовий розгляд у ньому майже завжди супроводжуються застосуванням обмежень прав і свобод особи. Без їх застосування, за певних умов, діяльність із протидії злочинності може втратити свою ефективність. Водночас у статті 3 Конституції України задекларовано, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Отже, слідчий, прокурор, суддя чи суд мають діяти в умовах наявної суперечності між інтересами держави й особи. Зважаючи на це, надзвичайно актуальною є проблема убезпечення особи від незаконних чи свавільних дій під час здійснення кримінального провадження, особливо пов’язаних із зазіханнями на інформаційну безпеку людини, втручанням в її особисте та сімейне життя.

Із використанням методів наукового пізнання: загальнонаукових (системно-структурного та методу функціонального аналізу) і спеціальних (формально-юридичного, логіко-процесуального, методу порівняльного правознавства) – аналізуються основні законодавчі норми, які стосуються тематики публікації.

За результатами проведеного аналізу встановлено, що в положеннях Кримінального процесуального кодексу України найширшого використання набула охоронна функція права. З’ясовано, що особисте життя людини є способом її функціонування в особливій сфері сімейних, побутових, інтимних стосунків, які не підлягають контролю з боку держави, громадських організацій чи приватних осіб. Обґрунтовується теза, що інформаційна безпека людини під час кримінального провадження досягається шляхом ефективного забезпечення конституційного права кожного на невтручання в його особисте та сімейне життя, передбаченого статтею 32 Основного закону України. Пропонується проводити подальші наукові розвідки з проблем забезпечення інформаційної безпеки та шляхів щодо їх подолання.

Ключові слова: гарантії, закон, інформаційна безпека, кримінальне провадження, людина, обмеження прав і свобод, особа, суд, особисте та сімейне життя, тимчасовий доступ до предметів і документів.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-05-14

Як цитувати

Ільченко, С., & Петренко, С. (2025). ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА ЛЮДИНИ ПІД ЧАС КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА. Інформаційна безпека людини, суспільства, держави, (1 (37), 33–43. вилучено із https://journals.uran.ua/ispss/article/view/312698

Номер

Розділ

ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ БЕЗПЕКИ ЛЮДИНИ, СУСПІЛЬСТВА, ДЕРЖАВИ