ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО СИСТЕМНОЇ ПІДГОТОВКИ ФАХІВЦІВ ДЛЯ СЛУЖБИ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ ДО ДІЯЛЬНОСТІ В КІБЕРПРОСТОРІ
Анотація
Сучасний кіберпростір є важливим елементом інформаційної сфери й економіки України. Він використовується для здійснення широкого спектру діяльності, включаючи комунікацію, торгівлю, фінанси, освіту й управління. У зв’язку з цим зростає значення забезпечення кібербезпеки, що передбачає захист від кіберзагроз, таких як хакерські атаки, розвідувальні операції та поширення дезінформації.
Служба безпеки України є одним із органів державної влади, відповідальних за забезпечення кібербезпеки України. Для виконання цього завдання СБ України потребує висококваліфікованих кадрів, які мають знання та навички роботи у сферах кібербезпеки й інформаційних технологій.
У статті за результатами аналізу стану базової підготовки фахівців СБ України за спеціальностями 251 «Державна безпека», 256 «Національна безпека» галузі знань 25 «Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону» зроблено висновок, що на сьогодні традиційних методів навчання недостатньо для того, щоб відповідати сучасним викликам у сфері кібербезпеки, оскільки потрібні спеціалізовані знання та здатність до швидкого реагування, і немає впорядкованого підходу до підготовки спеціалістів для діяльності в кіберпросторі, що призводить до розриву між теоретичними знаннями та їхнім практичним застосуванням. Це пов’язано з низкою факторів, зокрема недостатньою розробленістю теоретичних основ кібербезпеки, відсутністю єдиних стандартів підготовки фахівців у цій сфері, недостатнім фінансуванням системи освіти тощо.
Пропонується концепція системної підготовки фахівців для вказаної сфери, що поєднує декілька дисциплін і безперервне навчання, ураховує розвиток технологій та інфраструктури кіберпростору України, інтеграцію передових технологічних інструментів, а також вирішення актуальних наукових і методологічних проблем у його різних сферах (економічній, соціальній, психологічній, правовій, культурологічній, системотехнічній, безпеки й ін.).
Згідно з цим підходом підготовка фахівців СБ України для діяльності в кіберпросторі повинна здійснюватися за такими напрямами: інфраструктурним, технологічним, науково-дослідним, які відповідно передбачають підготовку фахівців, які будуть відповідати за управління кіберінфраструктурою України, протидію кібератакам і забезпечення кібербезпеки критичної інфраструктури, розробляти та впроваджувати нові технології кібербезпеки, проводити експертизу кіберзагроз, займатися дослідженнями в галузі кібербезпеки, розробкою нових методів і засобів захисту від кіберзагроз.
Пропонується впровадити в систему освіти СБ України нововведення: розширити перелік дисциплін, які вивчаються в межах підготовки фахівців для діяльності в кіберпросторі; запровадити в навчальний процес інтерактивні методи навчання, такі як проєктна робота, командна робота, моделювання, відеолекції та інші, що дасть можливість підвищити ефективність навчання та практичної підготовки фахівців; створити в СБ України центри кібербезпеки за різними напрямами, які будуть забезпечувати практичну підготовку фахівців.
Реалізація таких заходів дасть змогу забезпечити національну безпеку в цифровій сфері й створити надійний кадровий потенціал СБ України, здатний реагувати на динамічні загрози сьогодення.
Ключові слова: інформаційна сфера, кіберпростір, компетентність, контррозвідувальний захист, національна безпека, результат навчання, спеціальна операція.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Володимир Богуш, Микола Хмельницький

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Редакційна колегія, автори і рецензенти журналу беруть на себе зобов'язання дотримуватися міжнародних етичних стандартів і принципів, заснованих на Кодексі Комітету з етики наукових публікацій.
Щоб уникнути недобросовісної видавничої практики (плагіату, незаконного привласнення чужих ідей, фальсифікації даних, навмисних спотворень і т.п.), а також для підтримки високої якості наукових публікацій редакція залишає за собою право відхилити публікацію статті в разі порушення зазначених нижче норм.