ВИКОРИСТАННЯ МАТЕМАТИЧНОГО АПАРАТУ НЕЧІТКИХ МНОЖИН ДЛЯ РОЗРОБЛЕННЯ МЕТОДІВ, ТЕХНОЛОГІЙ, МОДЕЛЕЙ БЕЗПЕКИ ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАЦІЙНИХ СИСТЕМ

Автор(и)

  • Валерій Домарєв
  • Володимир Богуш

Анотація

Зростаюча складність і взаємопов’язаність сучасних інформаційно-комунікаційних систем (ІКС) створюють значні виклики для їхньої безпеки. Традиційні заходи безпеки, часто засновані на бінарній логіці та детермінованих моделях, є недостатніми для протидії динамічному характеру сучасних кіберзагроз. У статті досліджено застосування математичного апарату нечітких множин для розроблення сучасних методів, технологій і моделей підвищення безпеки ІКС.

Використано принципи нечіткої логіки, щоби запропонувати інноваційні рішення для забезпечення безпеки, які адаптуються до мінливого ландшафту загроз. Ключові сфери застосування включають розроблення систем нечіткого виведення для виявлення загроз і реагування на них у режимі реального часу, адаптивних механізмів контролю доступу та надійних моделей оцінки ризиків.

Представлено нову нечітку модель безпеки, яка була емпірично підтверджена за допомогою симуляції та реальних прикладів. Результати демонструють значне покращання точності виявлення загроз, часу реагування й адаптивності системи порівняно з традиційними моделями безпеки.

Розглянуто впровадження нечіткої логіки в безпеку ІКС і потенціал цього підходу, який може революціонізувати існуючі практики та встановити нові стандарти кіберзахисту, а також проблеми впровадження та потенційні обмеження нечітких підходів до безпеки та надано практичні рекомендації щодо подолання цих бар’єрів.

Доведено, що, ураховуючи невизначеність і підвищуючи адаптивність, нечіткі методи, технології та моделі можуть значно підвищити надійність та ефективність систем безпеки ІКС, а інтеграція теорії нечітких множин у механізми безпеки інформаційно-комунікаційних систем є перспективним напрямом для вирішення багатогранних проблем сучасної кібербезпеки. Дослідження цієї проблематики сприяє теоретичному розвитку й практичному застосуванню нечітких множин у кібербезпеці, прокладаючи шлях до більш стійких та інтелектуальних рішень у сфері безпеки.

Ключові слова: адаптивні моделі безпеки, безпека інформаційно-комунікаційних систем, виявлення загроз, кібербезпека, кіберзахист, оцінка ризиків, системи нечіткого виведення, теорія нечітких множин.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-05-14

Як цитувати

Домарєв, В., & Богуш, В. (2025). ВИКОРИСТАННЯ МАТЕМАТИЧНОГО АПАРАТУ НЕЧІТКИХ МНОЖИН ДЛЯ РОЗРОБЛЕННЯ МЕТОДІВ, ТЕХНОЛОГІЙ, МОДЕЛЕЙ БЕЗПЕКИ ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАЦІЙНИХ СИСТЕМ . Інформаційна безпека людини, суспільства, держави, (1 (37), 137–160. вилучено із https://journals.uran.ua/ispss/article/view/312869

Номер

Розділ

ФОРМИ, МЕТОДИ І ЗАСОБИ ВИЯВЛЕННЯ, ОЦІНЮВАННЯ І ПРОГНОЗУВАННЯ ЗАГРОЗ ІНФОРМАЦІЙНІЙ БЕЗПЕЦІ УКРАЇНИ