КОРУПЦІЯ В БІЗНЕСІ: КОРУПЦІЙНА ПОВЕДІНКА У ВНУТРІШНЬО БІЗНЕСОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ
DOI:
https://doi.org/10.30837/2522-9818.2018.4.057Ключові слова:
корупція, корупційна поведінка, ділові стосунки, форми корупції, шахрайство, ділова етикаАнотація
У всіх відношеннях корупція стала широко поширеним явищем, що суттєво впливає на перспективи економічного зростання, особливо в країнах, що розвиваються. Підприємці та експерти погоджуються з тим, що високий рівень корупції негативно позначається на інвестиційному кліматі та створює вороже ділове середовище, будучи глибоко вкоріненим у бізнес як невід’ємна частина бізнес-процесів. Корупція у державному секторі породжує корупцію у приватному бізнес-середовищі, що робить розуміння особливості корупційних ризиків у бізнесі, їх факторів та контрзаходів особливо важливими, що і є предметом дослідження даної статті. Метою даної статті є звернення уваги на основні аспекти корупційних проявів у різних сферах бізнесу, їх правильне тлумачення та попередження корупційних ризиків, що є основою ефективного та етичного бізнесу. Аналіз зарубіжних літературних джерел показав, що вчені часто нехтують проблемою корупції в бізнесі та діловими відносинами, зосереджуючи увагу на урядовому та державному секторах. Тим не менше, випадки корупції в бізнесі дуже поширені і представляють суттєвий ризик для добробуту компанії. Завданням даної роботи є вивчення особливостей корупції всередині ділового середовища та форм її прояву, розгляд стану корупції в міжнародному бізнес середовищі. Використовуючи загальні логічно-аналітичні методи, ця стаття досліджує природу різних видів корупційної поведінки в ділових стосунках, об’єкти та наслідки. В результаті автором виділено основні види корупційної поведінки, серед яких три групи: шахрайство, підкуп та конфлікт інтересів. До кожної з виділених груп віднесено відповідні форми корупційної поведінки, притаманні бізнес-середовищу. На основі проведеного аналізу запропоновано шляхи мінімізації корупційних ризиків в бізнесі шляхом розробки комплексної антикорупційної системи підприємства. Зроблено висновки щодо основних складових такої системи підприємства та сформовано рекомендації щодо її впровадження, що дозволить мінімізувати ймовірність корупційної поведінки в рамках бізнес-середовища.Посилання
Kuznetsova, I. (2017), “Formalizing the technology of management as а constituent of the organization core capabilities”. Innovative technologies and scientific solutions for industries, No. 2(2), P. 116–123. DOI: https://doi.org/10.30837/2522-9818.2017.2.116
Acemoglu, D. and Verdier, Th. (2000), "The choice between Market Failures and Corruption", American Economic Review, No. 90, P. 194–211.
Ackerman, Susan (1999), Corruption and Government: Causes, Consequences, and Reform. Cambridge University Press.
Andvig, J. C. and Fjeldstad, O. H. (2001), Corruption: A Review of Contemporary Research, Norsk Utenrikspolitisk Institut, Oslo.
"Association of Certified Fraud Examiners" (2016), Fraud examiners manual, Austin, TX.
Enterprise Surveys, The World Bank. Available at : http://www.enterprisesurveys.org/data/exploretopics/corruption#--13
Europe, Middle East, India and Africa Fraud Survey 2017 (2017), EYGM Limited. Available at : https://fraudsurveys.ey.com/media/1274/16079_ey_emea_fs_p_a4_2017_lr_single.pdf.
Jacoby, Neil H., Peter Nehemkis and Richard Eells (1977), Bribery and Extortion in World Business: A Study of Corporate Political Payments Abroad (MacMillan and Co., New York, NY).
Morris, S. D. (2011), Forms of Corruption, CESifo DICE Report 2/2011.
Ravelli, R. (2018), Increasing numbers of executives believe there is corruption in business. Available at : https://www.rahmanravelli.co.uk/news/increasing-numbers-of-executives-believe-there-is-corruption-in-business.
Roy, A. (2007), "Corruption in business: management theory and practice", Int. J. Business and Globalisation, Vol. 1, No. 3, P. 311–327.
Wells, J. T. (2017), Corporate Fraud Handbook: Prevention and Detection, 5th ed. John Wiley & Sons, Inc., Hoboken, New Jersey.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Наталія Олександрівна Чех, Олександр Миколайович Ващенко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права Creative Commons для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License (CC BY-NC-SA 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо не комерційного та не ексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису опублікованої роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.