Формати підтримки локальної інноваційної бізнес-діяльності в європейських країнах
Ключові слова:
Інноваційна політика, локальна інноваційна бізнес-діяльність, меха- нізми та інструменти підтримки локального інноваційного розвитку, комерціалізація тех- нологій, науково-технічна колаборація, трансфер технологій, наукоємні кластери, кластер- ні ініціативи, стартапи, ваучери на інноваційні проектиАнотація
У статті досліджено сучасні тенденції інноваційної політики європейсь- ких країн, розкрито зміст сучасних механізмів та інструментів підтримки локального інноваційного розвитку. Встановлено, що найбільш потужними інструментами стиму- лювання науково-технічної та інноваційної бізнес-діяльності були: пряма підтримка приватних НДДКР, фінансування інноваційних підприємств, державно-приватні коо- пераційні науково-дослідні проекти. Ідентифіковано тенденцію до зниження частки ін- ституціонального фінансування НДДКР та зростання питомої ваги конкурсного фінан- сування академічних установ. Констатується розширення застосування підтримки процесів комерціалізації технологій, особливо на завершальних стадіях їх розвитку, частка яких зросла відносно державних програм, сфокусованих на початкових стадіях науково-дослідних проектів. Встановлено, що протягом останніх двох десятиліть в ЄС відбувалася диверсифікація ін- струментів стимулювання локального інноваційної бізнес-діяльності: поряд із довгостроко- вими програмами колабораційних державно-приватних НДДКР та ініціативами розвитку інноваційних наукоємних кластерів значного поширення набули і короткострокові інстру- менти, такі як ваучери на інноваційні проекти та підтримка наукоємних стартапів. При цьому, встановлено, що традиційно розвинений інструментарій підтримки малих та серед- ніх підприємств доповнюється масштабними програмами прямого фінансування великих компаній. Ідентифікована загальна тенденція до збільшення питомої ваги колабораційних програм, натомість частка індивідуальних субсидій та грантів на НДДКР та інноваційної діяльності компаній значно скоротилася. Констатується більш висока ефективність заходів стимулю- вання стартапів та венчурного інвестування порівняно з індивідуальними субсидіями. Про- відна роль стартапів в економіці ЄС пов’язана з цілою низкою переваг, обумовлених ди- намічним процесом їх формування, а саме: продукування великої кількості нових ідей, диверсифікація інноваційних проектів, створення нових робочих місць. Проте ключовою ознакою стартапів є те, що вони є індикатором сприятливого локального інноваційного се- редовища, адже швидке зростання кількості стартапів та спін-оффів у певному регіоні є індикатором накопичення «критичної маси» у процесі формування динамічних інновацій- них кластерів.##submission.downloads##
Опубліковано
2017-05-01
Номер
Розділ
Статті
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Oleksandr Fedirko
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).