Глобалізація та цивілізаційні зрушення сьогодення
Ключові слова:
Глобалізація, нерівномірність розвитку, ци вілізація, глобальні трансформаційні процеси, інформацій не суспільство, інформаційнотехнологічний розрив, весте рнізація, квазівестернізаціяАнотація
Сутністю глобалізації є перетворення людства в єдину структурнофункціональну систему. Останніми роками у світі чіткіше проступають суперечності глобалізації та ци вілізаційнорегіоналістські тенденції, які досліджуються у статті за такими аспектами: інформаційнотехнологічний, економічний, соціальний, політичний, демографічний, еколо гічний і культурний. Обґрунтовується, що продуктивною є лише така форма сприйняття західних досягнень представни ками інших цивілізацій, коли вони вибірково та цілеспрямо вано адаптуються до місцевих ментальнокультурноціннісних традицій, умов життя і стереотипів поведінки, узгоджую чись, а не дисонуючи з ними.Посилання
Гелд Д., МакГрю Е., Голдблатт Д., Перратон Дж. Глоба льні трансформації. Політика, економіка, культура. — К.: Фе нікс, 2003. — С. 24—33.
Глобалізація і безпека розвитку / О. Г. Білорус, Д. Г. Лук’яненко та ін. — К.: КНЕУ, 2001.
Глобальні трансформації і стратегії розвитку / О. Г. Білорус, Д. Г. Лук’яненко та ін. — К.: КНЕУ, 1998.
Дергачев В. Геополітика. — К.: Абрис, 2000. — С. 430.
Кремень В., Табачник Д., Ткаченко В. Україна: аль тернатива поступу (критика історичного досвіду). — К.: ARCUkraine, 1996.
ЛисякРудницький І. Історичні есе: У 2 т. — К: Ос нови, 1994. — Т. 1. — С. 1—10.
Норт Д. Інституції, інституційна зміна та функціо нування економіки. — К.: Основи, 2000.
Павленко Ю.В. История мировой цивилизации: Философ ский анализ. — К.: Феникс, 2002.
Пахомов Ю. Н., Крымский С. Б., Павленко Ю. В. Пути и перепутья современной цивилизации. — К.: Бл. фонд «Меж дународній деловой центр», 1998.
Пахомов Ю. Н., Крымский С. Б., Павленко Ю. В. Пути и перепутья современной цивилизации. — К.: Благотв. фонд «Международный деловой центр», 1998. — С. 225—260.
Сіденко С. Соціальноекономічний вимір сучасної глобалізації // Міжнародна економічна політика. — 2004. — Том 1 (№ 1).
Ткаченко В., Реєнт О. Україна: на межі цивілізацій (історикополітологічні розвідки). — К.: Інт історії НАН України, 1995.
Удовик С. Л. Глобализация: семиотические подходы. — М.: Рефлбук; К.: Ваклер, 2002.
Філіпенко А. С. Економічний розвиток сучасної циві лізації. — К.: Знання, 2000.
Хантингтон С. Столкновение цивилизаций?// Полис. — 1994. — № 3.
Цивилизационные модели современности и их историчес кие корни / Ю. Н. Пахомов, С. Б. Крымский, Ю. В. Павленко и др. — К.: Наукова думка, 2002. — С. 390—442.
Черниш О. М. Транзитні цивілізації // Практична фі лософія. — 2001, № 1 (2). — С. 233—242.
Шейко В. М. Культура. Цивілізація. Глобалізація: У 2 т. — Х.: Основа, 2001. 19. Шепелев М. А. Глобалистика: В 2 ч. — Днепропетровск: ДНУ, 2001.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2014 Юрій Павленко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).