Концептуальні засади теоретичної ідентифікації часових кордонів глобалізації
Ключові слова:
Глобалізація, інтернаціоналізація, протоглобалізація, інтеграція, Мегасоціум, модернізація, циклічність, синхронність розвитку, трансформація, багатополярністьАнотація
У статті досліджено й узагальнено теоретичні підходи до виокремлення, обґрунтування основних концепцій щодо визначення часових кордонів і меж глобальних трансформацій. Зазначено, що головною проблемою системного теоретико-методологічного аналізу глобалізації залишається невизначеність шляху (діахронного чи синхроного) стадіального розвитку світової економіки. Продемонстровано спробу на основі новітніх методологічних досліджень чітко окреслити поняття «інтернаціоналізація», «реґіоналізація», «глобалізація». КЛЮЧОВІ СЛОВА. Глобалізація, інтернаціоналізація, протоглобалізація, інтеграція, Мегасоціум, модернізація, циклічність, синхронність розвитку, трансформація, багатополярність.Посилання
Азроянц Э. А. Глобализация: катастрофа или путь к развитию? Современные тенденции мирового развития и политические амбиции. М.: Изд. дом «Новый век», 2002. – 416 с.
Бек У. Что такое глобализация? – М., 2001. – 480 с.
Білорус О. Г. Економічна система глобалізму. – К.: КНЕУ, 2003. 357 с.
Білорус О. Г., Лук’яненко Д. Г. та ін. Глобалізація та безпека розвитку. – К.: КНЕУ, 2001. – 733 с.
Білорус О. Г., Лук’яненко Д. Г. та ін. Глобальні трансформації та стратегії розвитку. – К.: ВІПОЛ, 1998. – 415 с.
Бобков Ф. Д. и др. Современный глобальный капитализм. – М.: ОЛМА-ПРЕСС, 2003. – 351 с.
Неклесса А. И. Эпилог истории // Восток. – 1998. – № 5. С. 5–30.
Панарин А. С. Глобальное политическое прогнозирование. – М.: Алгоритм, 2002 – 352 с.
Пахомов Ю. Н. Пути и перепутья современной цивилизации. К., 1998. – 226 с.
Померанц Г. С. Опыт философии солидарности // Вопросы философии. – 1991. – № 3. – С. 57–66.
Тураев В. А. Глобальные вызовы человечеству. – М.: Логос, 2002. – 192 с.
Уткин А. И. Глобализация: процесс и осмысление. – М.: Логос, 2002. – 254 с.
Фукуяма Ф. Конец истории? // США–экономика, политика, идеология.– 1990. – № 5. – С. 39–54.
Шишков Ю. В. Эволюция мирового сообщества: поляризация или возрастание гомогенности? // МЭиМО. – 1998. – № 9. – С. 11–23.
Шумпетер Й. Капитализм, социализм и демократия. – М.: Наука, 1995. – 380 с.
Яковец Ю. В. Глобализация и взаимодействие цивилизаций. М.: Экономика, 2003. – 411 с.
Colin Hay, David Marsh. Demystifying globalization. – London: Palgrave – 2000. – 191 p.
Huntington S. Ph. The Clash of Civilizations? // Foreign Affairs. 1993. Vol. 72. № 3. P. 22–49.
Kenichi Omae. The end of the Nation State. – New York, 1995.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2014 Тимур Кальченко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).