Глобальні трансформації індивідуалізованого суспільства: наслідки та уроки
Ключові слова:
Індивідуалізація особистості, індивідуалізоване суспільство, свобода особистості, соціалізація, «негативний» індивідуалізмАнотація
Розглянуто теоретичні аспекти сутності, наслідки формування та розвитку двох феноменів сучасності – індивідуалізації особистості, а також формування індивідуалізованого суспільства. Проведене дослідження переконує у тому, що суспільне життя за умов індивідуалізації наповнене не лише можливостями самореалізації, утвердженням пріоритетності інтересів особистості, а й суперечностями, неочікуваними наслідками, асиметріями, які оточують «індивідуалів». Зворотна сторона тренду, яким є індивідуалізація – брак стабільності, передбачуваності, стійкості стану членів соціуму, зниження масштабів залучення економічно активного населення до колективної взаємодії, ерозія культури солідарності, «атомізація» людини через втрату звичних, традиційних у минулому соціальних зв’язків. Стаття містить авторський концепт подолання «негативного», неприродного індивідуалізму. Вкрай продуктивно може стати ідея, згідно якої протилежність між індивідуалізмом і колективізмом, індивідом і суспільством, свободою і соціалізацією можна подолати, але не за усунення того чи іншого елемента, або приниження значення чи ігнорування потреби його розвитку. Включення протилежних явищ і процесів у сучасні, більш ємні, комплексні ментальні схеми дозволяє опрацювати ефективні, суспільно значущі проекти стійкого економічного і соціального розвитку.Посилання
Аристотель. Этика (К Никомаху). Минск: Философская мысль, 1998. – С. 168.
Базилевич В.Д., Гражевська Н.І., Гайдай Т.В., Леоненко П.М., Нестеренко А.П. Історія економічних учень: Навч.посіб. – К.: Знання, 2004. – 1300 с.
Бауман З. Индивидуализированное общество / З. Бауман [пер. с англ. под ред. В. Л. Иноземцева]. – М.: Логос, 2002. – 390 с.
Бердяев Н. Смысл истории / Н. Бердяев. – М.: Мысль, 1990.– 175 с.
Блауг М. Методология экономической науки / М. Блауг. – М.: 2004. – 416 с.
Дилигенский Г. // Вопросы философии. – 1990. – № 12.С.39.
Дюмон Л. Эссе об индивидуализме / Л. Дюмон. – Дубна: ИЦ «Феникс», 1997. – 304 с.
Кастель Р. Метаморфозы социального вопроса. Хроника наемного труда / Робер Кастель [пер. с фр. ; общ. ред. пер. Н. А. Шматко]. – СПб : Алетейя, 2009, – 576 с.
Кинг А. Первая глобальная революция. Доклад Римского клуба / А.Кинг, Б. Шнайдер. – М.: Прогресс-Пангея, 1991. – 344 с.
Корниш Э. Кибербудущее / Э. Корниш // Впереди ХХІ век: перспективы, прогнозы, футурологи. – М.: 2000. – С. 203—204.
Лібералізм: Антологія – 2-е вид. / Упоряд. О. Проценко, В. Лісовий. – К.: ВД «Простір», Смолоскип, 2009. – 1164 с.
Найсбитт Дж. Мегатренды на перспективу до 2000 года / Дж. Найсбитт // Впереди ХХІ век: перспективы, прогнозы, футурологи. – М.: 2000. – С. 461.
Тоффлер Э. Третья волна / Э. Тоффлер. – М.: 1990. С. 583.
Тоффлер Э. Футурошок / Э. Тоффлер. – СПб: 1997. – 464 с.
Турен А. Социология без общества / А. Турен // Социс. 2004. – № 7. – С. 67-70.
Фромм Э. Бегство от свободы. Человек для себя. – Минск: 2004. – С. 57.
Хайек Ф. Дорога к рабству / Ф. Хайек. – М.: 1992. – 176 с.
Baudoin I. Introducere în sociologia politică / I. Baudoin. Timişoara Editura Amacord 1999. – 316 с.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2014 Анатолій Колот
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).