Вплив теплових і механічних факторів на напружений стан великих вузлів гідрогенераторів-двигунів
Ключові слова:
турбогенератор, механічні напруження, тепловий процес, дефекти металуАнотація
Виконано детальний аналіз конструкції гідрогенератора-двигуна граничної потужності з повітряним охолодженням. Показано, що хрестовина гідрогенератора зонтичного типу сприймає динамічні навантаження, обумовлені силами, що діють у трьох площинах. Проте їхній облік аналітичними методами є неможливим. Для тривимірного розрахунку необхідно врахувати теплові та механічні фактори, а також особливості застосовуваного листового прокату. Під час розв’язання поставленої задачі з урахуванням теплових навантажень пропонується дискретне розбиття хрестовини на n-e кількість ділянок. Критерій збіжності для розв’язання оберненої задачі ґрунтується на збереженні загального теплового балансу конструкції з урахуванням обмеженої точності вимірювальних приладів. Обґрунтовано вибір припустимих обмежень з урахуванням наявності раковин у структурі металу, що не перевищують свого класу суцільності для вибраного металопрокату. Пропонується в зону з найменшими запасами міцності ввести «елементарний дефект» як окружність з геометричними даними згідно з обмеженнями по суцільності. Проте корекція підбору параметрів сітки скінченних елементів для введеного дефекту здійснюється? як і для пластини з ексцентрично розташованими отворами. Сітку зменшують до того моменту, за якого різниця по максимальних напруженнях в одних і тих же вузлах стає не більше 0,04%. Механічні навантаження задаються в класичній постановці. В процесі роботи встановлено, що запаси міцності крупних вузлів генератора мають регламентуватися якістю використовуваного металопрокату, а механічні розрахунки – враховувати теплові фактори.Посилання
Tretiak, O. V., Shut, O. Yu., & Trybushnoi, M. V. (2017). Analiz teplovoho stanu khrestovyny hidroheneratora – dvyhuna velykoyi potuzhnosti za osoblyvykh umov ekspluatatsii [Analysis of the thermal state of a hydrogenerator crosspiece − a high-power engine under special operational conditions.]. Visnyk NTU «KhPI». Ser.: Enerhetychni ta Teplotekhnichni Protsesy i Ustatkuvannya − Bulletin of the NTU 'KhPI'. Series: Power and Heat Engineering Processes and Equipment, no. 11 (1233), pp. 49–54 [in Ukrainian].
Tretyak, A. V., Shut, A. Yu., Gakal, P. G., & Poliyenko, V. R. (2017). Osobennosti matematicheskogo modelirovaniya teplovogo sostoyaniya gidrogeneratorov kapsulnogo tipa [Features of mathematical modeling of the thermal state of capsule-type hydrogenerators]. Vіsn. NTU 'KhPI'. Ser. Elektrichni Mashiny ta Elektromekhanichne Peretvorennia Enerhii − Bulletin of the NTU 'KhPI'. Series: Electric Machines and Electromechanical Energy Conversion, no. 10 (1232), pp. 44-51 [in Russian].
Krasnykh, V. Yu., & Korolev, V. N. (2012). Teplomassoobmen. Osnovnyye formuly, zadachi i sposoby ikh resheniya: sb. zadach [Heat and mass transfer. Basic formulas, problems and ways of their solution: problem collection]. Yekaterinburg: Ural. federal. un-t, 64 p. [in Russian].
Tekhnologiya proizvodstva metalloprokata. Defekt metalla 'Rakoviny ot okaliny' [Technology of production of rolled metal. Metal defect 'Shells from dross'] Available at: http://metallopraktik.ru/novosti/defekt-metalla-rakovinyi-ot-okalinyi/ (accessed5 July 2018) [in Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Aleksey V. Tretyak, Aleksandr Yu. Shut, Pavel G. Gakal
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи і передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензійного договору (угоди).
- Автори мають право самостійно укладати додаткові договори (угоди) з неексклюзивного поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати в складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи в цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установи або на персональних веб-сайтах) рукопису роботи як до подачі цього рукопису в редакцію, так і під час її редакційної обробки, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії і позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).