Вплив різних режимів термічної обробки на мікроструктуру та механічні властивості сталевих швів типу Р92
Анотація
Сталі типу Cr-Mo добре відомі своїм високотемпературним застосуванням на теплових електростанціях. P91, P911 і P92 є найбільш часто використовуваними сталями типу Cr-Mo, розрахованими на високі температури. Сталі отримали свою міцність від загартованого мартенситу та осадів типу МХ та M23C6. Перед приведенням сталей у робочий стан були проведені їх нормалізація та загартовування. У цьому рукописі описано вплив різних режимів термічної обробки на мікроструктуру та механічні властивості сталі Р92. Досліджено вплив нормалізації на мікроструктуру та механічні властивості. Нормалізація була проведена в діапазоні 950-1150 oC. Також було вивчено вплив різного часу гартування на механічну поведінку сталі Р92 і докладено зусиль для встановлення зв’язку між мікроструктурою та механічними властивостями. Для дослідження мікроструктури використовувалися оптичний і скануючий електронний мікроскопи. Для охарактеризування механічної поведінки були проведені випробування на розтяг, твердість та ударну в’язкість за Шарпі.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Vinay Kumar Pal, Lokendra Pal Singh
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи і передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензійного договору (угоди).
- Автори мають право самостійно укладати додаткові договори (угоди) з неексклюзивного поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати в складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи в цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установи або на персональних веб-сайтах) рукопису роботи як до подачі цього рукопису в редакцію, так і під час її редакційної обробки, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії і позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).