Тенденції формування рівня забруднення атмосферного повітря урбанізованого середовища
Ключові слова:
атмосферне повітря, індекс забруднення атмосфери, комплексний індекс забруднення атмосфери, парціальний індекс забруднення атмосфери, загальнопоширені забруднювачі, специфічні забруднювачіАнотація
За результатами аналізу десятирічних досліджень стану атмосферного повітря за цілою низкою метеорологічних показників та за хімічним складом повітря визначено тенденції формування рівня забруднення атмосферного повітря урбанізованого середовища. Серед метеорологічних показників найбільш вагомими для розкриття заданої теми є: напрямок перенесення домішок, швидкість їх перенесення, температура повітряних мас, циклонічна діяльність та атмосферна стійкість території дослідження. Серед антропогенних чинників виділяємо та проводимо характеристику джерел забруднення, архітектурного планування території дослідження та робимо аналіз забруднюючих речовин. Для визначення рівня забруднення повітря за сучасними методиками розраховані парціальний індекс забруднення, комплексний індекс забруднення та відносний приріст концентрацій забруднюючих речовин (загальнопоширених та специфічних). Встановлено, що підвищений рівень забруднення повітря формують серед специфічних речовин – бензол, а серед загальнопоширених – формальдегід. Також встановлені тенденції формування рівня забруднення повітря відповідно до рози вітрів і архітектурного планування; визначені тенденції формування максимального рівня забруднюючих речовин у повітрі урбанізованого середовища.
Посилання
Барановський В. А. Екологічна географія і екологічна картографія.//В. А. Барановський. – К.: Фітоцентр, 2001. - 252 с.
Берлянд М. Е. Исследование атмосферной диффузии и загрязнения атмосферы / М. Е. Берлянд //Современные исследования Главной Геофизической обсерватории. – СПб., 2001. – Т.2.- С.117-145.
Доповідь про стан навколишнього природного середовища в Полтавській області в 2008. Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області. – Полтава, 2009. – 277 с.
Доповідь про стан навколишнього природного середовища в Полтавській області в 2007. Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області. – Полтава, 2008. – 262 с.
Доповідь про стан навколишнього природного середовища в Полтавській області в 2006. Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області. – Полтава, 2007. – 103с.
Кіптенко Є. М. Прогнозування рівня високого забруднення атмосферного повітря у містах України // Є. М. Кіптенко, Т.В.Козленко. Наук. Пр. УкрНДГМІ. – 2002. – Вип. 250. – с. 288-297
Мисник С.В. Сезонні особливості антициклональної діяльності на території України // С. В. Мисник. Фіз. географія та геоморфологія. – 2005. – Вип. 49. – 254 с.
Сніжко С.І. Урбометеорологічні аспекти забруднення атмосферного повітря великого міста: моног./С.І.Сніжко– К.,2011.–199с.
Статистичний щорічник Полтавської області за 2009 рік. – Полтава, 2009. – 750 с.
Статистичний бюлетень «Викиди забруднюючих речовин в атмосферу від основних видів транспорту за 2009 рік»./Державний комітет статистики України, Головне управління статистики у Полтавській області. – Полтава 2010
Статистичний збірник «Регіони України», 2008-2010 роки.
Статистичний щорічник України за 2008 рік, Державний комітет статистики України.
Україна: екол.-геогр. атлас : присвяч. всесвіт. дню науки в ім’я миру та розвитку згідно з рішенням 31 сесії ген. конф. ЮНЕСКО / [наук. редкол.: С. С. Куруленко та ін.] ; Рада по вивч. продукт. сил України НАН України [та ін.]. — // [наук. редкол.: С.С.Куруленко та ін.]. — К. : Варта, 2006. — 217 с.
Фондові матеріали Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Полтавській області,2005–2006рр.
Шевченко О. Г. Оцінка та прогнозування сучасного стану забруднення атмосферного повітря у м.Києві: дис. канд.геогр. наук // О. Г. Шевченко– К.,2009. – 212 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).