АНАЛІЗ ОСНОВНИХ ФІНАНСОВИХ ПОКАЗНИКІВ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ
Ключові слова:
активи, пасиви, доходи, витрати, банківська система, депозити, кредитиАнотація
Банківська система України протягом останніх років характеризується постійними змінами, які відображаються у коливаннях динаміки її основних фінансових показників. Особливої актуальності це набуває в післякризовий період відновлення банківської системи України, коли банки змушені здійснювати оптимізацію витрат для забезпечення необхідного рівня дохідності, а також здійснювати низку заходів, спрямованих на збереження існуючих та залучення нових клієнтів. Незважаючи на значну кількість досліджень поточного стану та основних тенденцій розвитку вітчизняної банківської системи, окремі питання, пов’язані з комплексним дослідженням основних фінансових показників банківської системи України, залишаються нерозкритими. Зважаючи на актуальність даної тематики, метою статті є дослідження сучасного стану банківської системи України на основі аналізу її ключових фінансових показників. Одним з основних фінансових показників, який характеризує банківську систему, є відношення між активами та пасивами банків. За аналізований період у розрізі активів банківської системи України спостерігається зростання майже за всіма статтями, за виключенням готівкових коштів та банківських металів, коштів у НБУ, кореспондентських рахунків, що відкриті в інших банках. У той же час, протягом2014 р. спостерігається скорочення майже за всіма статтями пасивів, окрім коштів суб’єктів господарювання. Станом на 1 січня2014 р. процентні доходи були домінуючою складовою загальних доходів банків(на рівні від76,9 % до84,7 %). Комісійні доходи – другі за питомою вагою серед доходів банків(11,2-14,8 %). Поряд з цим, показники доходності діяльності банків не відповідають нормативним значенням. За результатами дослідження можемо зробити висновок про поступове зростання обсягів діяльності банків, незважаючи на негативні тенденції протягом останніх років. У той же час, показники доходності мають низхідну динаміку та очікується ряд структурних змін у банківській системі України в майбутні роки.Посилання
Бюлетень Національного банку України: Статистичні матеріали, вересень2014 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.bank.gov.ua/files/stat.pdf.
Незалежна Асоціація банків України: Банківська система України. Квартальний огляд [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nabu.com.ua/ukr/analytics/bankivska-sistema-ukrayini/kvartalnijj-ogljad/102371/.
Основні показники діяльності банків України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=36807 &cat_id=36798.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Фінанси. Банківська справа.
Ліцензія
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).