СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНА АДАПТАЦІЯ ЯК ЧИННИК ПСИХОЛОГІЧНОГО БЛАГОПОЛУЧЧЯ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ
DOI:
https://doi.org/10.31498/2617-2038.2024.11.312053Ключові слова:
соціально-психологічна адаптація, психологічне благополуччя, внутрішньо переміщена особа (ВПО)Анотація
У статті досліджується питання соціально-психологічної адаптації як чинника психологічного благополуччя внутрішньо переміщених осіб – людей, які вимушено покинули свої домівки, рятуючись від війни, переслідувань чи інших загроз та перемістилися в інші регіони країни, не перетинаючи її кордонів.
Розглянуто сутність різних видів адаптації ВПО: соціальної – включення в суспільне життя приймаючої громади, культурної – прийняття місцевих традицій, культурних та мовних особливостей, психологічної – здатності людини до внутрішніх змін, прийняття нових реалій життя, визначення нових життєвих цілей тощо.
Проаналізовано п’ять стадій адаптації ВПО, починаючи з відчуття радості від перебування в безпеці, через усвідомлення себе чужинцем та депресію до більш позитивного мислення та фінальної стадії – адаптації. Зазначено, що важливими чинниками, які впливають на особливості проходження цих стадій є вік людини, її мотивація, риси характеру, соціальна підтримка. Визначено, що копінг-стратегіями, до яких найбільш схильна людина в умовах вимушеного переміщення – це вирішення проблем, уникнення, опора на соціум.
Зроблено висновок, щодо важливості соціально-психологічної адаптації ВПО, як чинника їх психологічного благополуччя. Визначено основні показники соціально-психологічної адаптації ВПО: перехід від режиму самовиживання до активної діяльності, самореалізації, відновлення здатності до цілепокладання. Зазначено, що ознаками адаптації ВПО в соціумі є відновлення здатності до розвитку, формування нових цілей на життя, відчуття контролю над ситуацією, відчуття підтримки. Саме ці чинники і є основою психологічного благополуччя ВПО.