СОЦІАЛЬНА ПІДТРИМКА ДІТЕЙ З ООП У ЗАКЛАДАХ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ УКРАЇНІ

Автор(и)

  • Ольга Мальцева ДВНЗ Приазовський державний технічний університет "ПДТУ", Україна https://orcid.org/0000-0002-1497-4098
  • Крістіна Неборак ДВНЗ Приазовський державний технічний університет "ПДТУ", Україна

DOI:

https://doi.org/10.31498/2617-2038.2024.12.320435

Ключові слова:

діти з особливими освітніми потребами, соціальна підтримка, інклюзивна освіта, фінансова допомога, медичні послуги

Анотація

У статті досліджено систему соціальної підтримки дітей з особливими освітніми потребами (ООП) в Україні, яка є важливою складовою соціальної політики держави. Відзначено, що діти з ООП часто стикаються з численними бар’єрами у доступі до освіти, медичних послуг та соціальних благ, що зумовлює необхідність створення ефективної системи підтримки. Проаналізовано нормативно-правові засади організації системи соціальної підтримки дітей з ООП, упровадження інклюзивної освіти в Україні.

Продемонстровано, що незважаючи на певні складнощі в Україні створені нормативно-правові основи, які закріплюють право таких дітей на рівний доступ до освіти. У закладах середньої освіти це забезпечується через упровадження індивідуальних програм розвитку, залучення спеціалізованих педагогічних кадрів та адаптацію матеріально-технічної бази.

Підкреслено важливість забезпечення доступності освіти для дітей з ООП, зокрема через інклюзивні програми, адаптацію навчальних планів та підготовку педагогічних кадрів. Окрему увагу приділено психологічній підтримці.

Відзначено, що соціальний працівник/соціальний педагог у школах виконує різні взаємодоповнюючі функції, що спрямовані на забезпечення всебічного розвитку, психологічного комфорту та соціалізацію дітей з ООП. Їхня діяльність охоплює такі ключові напрями, як соціально-психологічний супровід, підтримка батьків, формування інклюзивної культури в освітньому середовищі та співпраця з соціальними партнерами. Кожен із напрямів передбачає конкретні форми та методи роботи, як-от проведення індивідуальних та групових занять, організація тренінгів, консультацій, інформаційних зустрічей, залучення ресурсів від фондів та благодійних організацій.

Створення інклюзивного середовища у школах потребує злагодженої роботи педагогічного колективу, ефективного використання законодавчо закріплених можливостей та залучення додаткових ресурсів. Це дозволяє досягти головної мети – інтеграції дітей з ООП у загальноосвітній процес, забезпечення їхнього розвитку, успішного навчання та соціальної адаптації, що в кінцевому підсумку сприяє побудові толерантного суспільства.

Розглянуто роль держави та місцевих органів влади у забезпеченні соціальної підтримки дітей з ООП, а також активну участь громадських організацій, які сприяють інтеграції таких дітей у суспільство. Виявлено значні виклики у реалізації прав дітей з ООП, такі як недостатнє фінансування, брак інформації та обмежена доступність ресурсів.

Доведено, що формування освітнього середовища, яке забезпечує повноцінну інтеграцію дітей з ООП, має визначальну роль у соціальній підтримці цієї категорії клієнтів. З цією метою необхідно: проводити просвітницькі кампанії, спрямовані на підвищення обізнаності громадськості про права дітей з ООП, їхні потреби та можливості; сприяти зменшенню стигми та дискримінації, з якими стикаються ці діти, а також формувати позитивне ставлення до інклюзії; залучати батьків та сім’ї до процесів прийняття рішень на всіх рівнях, що зможе значно підвищити ефективність соціальної підтримки, оскільки саме вони краще за всіх знають потреби своїх дітей. Відзначено, що тільки спільними зусиллями держави, суспільства та батьків можна забезпечити дітей з ООП якісною підтримкою, що відповідає їхнім потребам.

Біографії авторів

Ольга Мальцева, ДВНЗ Приазовський державний технічний університет "ПДТУ"

доктор філософських наук, доцент кафедри соціології та соціальної роботи ДВНЗ «Приазовський державний технічний університет», м. Дніпро

Крістіна Неборак, ДВНЗ Приазовський державний технічний університет "ПДТУ"

здобувач другого (магістерського) рівня вищої освіти, ДВНЗ «Приазовський державний технічний університет», м. Дніпро

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-10