НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ ЛЮДЕЙ ПОХИЛОГО ВІКУ
DOI:
https://doi.org/10.31498/2617-2038.2024.12.320443Ключові слова:
соціальна підтримка, люди похилого віку, нормативні-правові актиАнотація
У статті розкрито нормативно-правову базу соціальної підтримки людей похилого віку. Виокремлено макрорівень та мікрорівень соціальної роботи з людьми похилого віку. Після повномасштабного вторгнення росії, Міністерство соціальної політики ще на початку березня 2022 року розробило рекомендації щодо організації надання соціальних послуг в умовах воєнного стану.
Варто привернути увагу до того, що сьогодні в Україні створено систему законодавства, орієнтовану на нормативно-правове забезпечення людей похилого віку і спрямовану на їх соціальну підтримку. Акцентовано увагу на Конституції України, в якій закладено гарантії держави щодо дотримання основних прав та свобод особи, у тому числі й людей похилого віку. На основі міжнародних нормативно-правових актів розвивалася в Україні система регулювання надання соціальної допомоги особам похилого віку, серед яких низка законів. На рівні громади необхідно відзначити Накази Міністерства соціальної політики України, які дозволяють визначити потреби людей похилого віку в соціальних послугах.
Доведено, що до соціальної підтримки відносяться соціально-психологічні послуги, які регулюють більш спеціалізовані акти, що базуються на нормах Законів України «Про психіатричну допомогу» та «Про соціальні послуги».
У контексті надання соціальної підтримки особам похилого віку наведено окремі державні стандарти соціальних послуг, серед них: соціальної адаптації, соціальної послуги консультування, стаціонарного догляду за особами, які втратили здатність до самообслуговування чи не набули такої здатності, паліативного догляду. Таким чином нормативно-правове регулювання в Україні націлене на створення нормативно-правового поля та вироблення правил соціального захисту і підтримки людей похилого віку. Воно включає створення нормативно-правових актів на різних рівнях.