ЕФЕКТИВНІСТЬ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ ДЛЯ ЛЮДЕЙ ПОХИЛОГО ВІКУ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.31498/2617-2038.2024.12.320592Ключові слова:
соціальні послуги, люди похилого віку, ефективність, територіальні центри, соціальний супровідАнотація
Метою дослідження є ефективність соціальних послуг для людей похилого віку в умовах воєнного стану в Україні. За приклад було взято діяльність Комунальної установи «Дніпровський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)» Дніпровської міської ради.
Методологія дослідження: було проаналізовано законодавчу базу, що регулює надання соціальних послуг в Україні; проведено дослідження діяльності територіального центру; проаналізовано зміни у наданні соціальних послуг у зв'язку з війною.
Наукова новизна дослідження полягає у дослідженні ефективності надання соціальних послуг в умовах воєнного стану та дослідженні експериментальних проєктів надання соціальних послуг. Дослідження також враховує нове законодавство, що регулює діяльність Регіональних центрів та зміни у підходах до надання послуг під час кризових ситуацій.
Територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг) в Україні діють відповідно до низки законів, що регулюють надання соціальних послуг. Дніпровський обласний центр соціальних служб надає такі послуги, як: догляд вдома, психологічна підтримка, паліативна допомога та юридичні послуги.
Необхідність оцінки ефективності діяльності територіальних центрів соціальної роботи спричинено старінням населення України та збільшенням кількості людей похилого віку, які потребують соціальних послуг. Військові дії та ситуація у країні вимагають нового підходу до організації надання соціальних послуг. Це обумовлює актуальність аналізу чинних моделей та пошуку шляхів їх вдосконалення.
Оцінка ефективності роботи цих центрів полягає в аналізі критеріїв. Серед них реагування на потреби отримувачів, якість послуг, доступність та індивідуальний підхід. У зв’язку з воєнним станом важливим стає можливість кризового втручання, що потребує додаткових ресурсів та швидкого прийняття рішень.