ОРГАНІЗАЦІЯ НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ ЛЮДЯМ ПОХИЛОГО ВІКУ НА РІВНІ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ В УКРАЇНІ: СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31498/2617-2038.2024.11.312058

Ключові слова:

соціальні послуги, люди похилого віку, територіальна громада, деінституціалізація, Ради сеньйорів

Анотація

Статтю присвячено організації надання соціальних послуг людям похилого віку на рівні територіальної громади в Україні. Авторка обґрунтувала  важливість надання ефективних соціальних послуг саме цій категорії населення тенденцією до зростання частки людей похилого віку в демографічній структурі населення України. В статті зазначено, що надання ефективних та якісних соціальних послуг літнім людям не лише дозволить їм довший час зберігати активність, працездатність та самостійність, що не тільки суттєво зменшить навантаження на систему охорони здоров'я та соціального захисту, але допоможе змінити ставлення до них суспільства, побачити в літніх людях цінний продуктивний ресурс економічного зростання держави.

Авторкою розглянуто основні концепції на яких ґрунтується соціальна робота з людьми похилого віку та зазначила, що основні їх положення та принципи потрібно враховувати при організації надання соціальних послуг цій категорії клієнтів. В статті визначено, що найбільш поширеною в Україні організаційною формою надання соціальних послуг людям похилого віку є територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг). З’ясовано, що серед багатьох видів соціальних послуг, які надаються у територіальних центрах:  соціально-побутових, психологічних, соціально-педагогічних, соціально-медичних, юридичних, можна виділити такі, що є для нашої країни інноваційними, а саме: соціально-педагогічна послуга «Університет третього віку»; послуга медико-соціальної опіки; послуга хоспісної та паліативної допомоги; послуга з надання транспортних засобів.

Авторкою зазначено, що важливою умовою ефективності надання соціальних послуг людям похилого віку, як і взагалі будь-яких програм та проєктів, спрямованих на цю категорію населення, є їхня участь у їхній розробці та обговоренні. Цьому може сприяти створення на місцевому рівні ініціативних консультативно-дорадчих органів – Рад сеньйорів, які будуть представляти інтереси літніх мешканців територіальної громади.

Біографія автора

Наталія Лисицина, ДВНЗ "ПРИАЗОВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ"

здобувачка другого (магістерського) рівня вищої освіти ДВНЗ «Приазовський державний технічний університет» (м. Дніпро)

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-05