Оцінювання якості водних ресурсів (на прикладі річки Чорний Ташлик)
DOI:
https://doi.org/10.33730/2310-4678.3.2018.190401Ключові слова:
оцінка якості, стічні води, забруднюючі речовини, поверхневі води, гранично- допустими скиди, якість води, мінералізація, аніони, катіони групи сумації, зворотні водиАнотація
Стан водної екосистеми р. Чорний Ташлик поблизу розташування ЗАТ «Кіровоградграніт» відображає зростання техногенного навантаження, що зумовлює процес її деградації. У роботі здійснено оцінку якості вод р. Чорний Ташлик у межах Добровеличківського району Кіровоградської області. Метою дослідження є оцінка впливу забруднюючих речовин, що потрапляють в р. Чорний Ташлик під час скиду стічних вод підприємства за його роботи на повну (проектну) потужність. Об’єкт дослідження — якість вод р. Чорний Ташлик і стічних вод підприємства. Науковий внесок полягає в удосконаленні чинної методики розрахунку концентрацій гранично допустимих скидів підприємства в частині корегування умовного фону і в перевірці розрахунків. Вихідні дані надано лабораторією ЗАТ «Кіровоградграніт» Помічнянський кар’єр щодо річкових і стічних вод за період з 2011 до 2016 рр. Нормативно-технічну документацію надано відділом охорони навколишнього природного середовища ЗАТ «Кіровоградграніт». Оцінку якості вод виконували за допомогою методу детального аналізу. Він базується на вимірюванні або розрахунку значення кожного показника для оцінки якості вод та порівнянні з його нормативом (ГДК). Згідно з отриманими результатами, можна зробити висновок про придатність або не придатність вод для певних потреб. Аналіз даних, свідчить, що стан р. Чорний Ташлик не відповідає вимогам санітарних норм, встановлених для водних об’єктів комунально-побутового призначення: спостерігається перевищення ГДК щодо ХСК, БСК5, сульфатів, заліза загального, міді, цинку та хрому (VI). Інші показники знаходяться в межах норми.
Номер
Розділ
Ліцензія
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).