Оптимізація товарних запасів торговельних підприємств на базі інтегрованого ABC-XYZ-QRS аналізу
Анотація
Мета. Мета статті полягає у обґрунтуванні системи управління товарними запасами на базі інтегрованого ABC-XYZ-QRS аналізу на прикладі роздрібного торговельного підприємства ТОВ «Теплолюкс-7».
Методика. У процесі дослідження використано методи оборотно-вартісного аналізу (АВС), варіаційного (XYZ)аналізу, QRS аналізу, крім того методи групування ті інтегрування.
Результати. На підставі проведеного аналізу запропоновано науково-методичний підхід до аналізу товарних запасів торговельного підприємства, що дозволяє отримати такі переваги: можливість точно прорахувати необхідні обсяги закупівель за різними групами товарів; покращення координації маркетингових та фінансових підрозділів; виключення з номенклатури неліквідних позицій; виділення частини інвестиційного ресурсу, який можна вкласти в товари з високою дохідністю; включення до товарного асортименту нових позицій, які потрібно буде фінансувати певний час.
Наукова новизна. Удосконалено науково-методичний підхід до аналізу товарних запасів торговельного підприємства, який на відміну від інших дає змогу виділення ключових, найбільш важливих ресурсів фірми та визначення пріоритетів в структуруванні бізнес-процесів.
Практична значимість. Застосування на практиці інтегрованого ABC-XYZ-QRS аналізу дозволяє приймати обґрунтовані управлінські рішення щодо формування товарних запасів торговельних підприємств.
Ключові слова: торговельне підприємство, товарні запаси, оборотно-вартісний (АВС) аналіз, варіаційний (XYZ)аналіз, QRS аналіз.
Посилання
Zhelezniak V.Y. Logistic approach in managing inventory at an engineering company: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 [Електронний ресурс] / В.Ю.; НАН України. Ін-т економіки пром-сті. — Донецьк, 2005. — 20 с.
Лифар В.В. Розробка логістичної системи управління закупками і розподілом на великому промисловому підприємстві: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 [Електронний ресурс] / В.В. Лифар; Нац. металург. акад. України. — Д., 2003. — 18 с.
Климова І.Г. Управління логістичною діяльністю підприємств машинобудування: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 [Електронний ресурс] / І.Г. Климова; Приазов. держ. техн. ун-т. — Маріуполь, 2008. — 19 с.
Смиричинський В. В. Логістика: навчально-метод. посібник для студ. вищих навч. закл. / Тернопільський національний економічний ун-т. Факультет економіки і управління. — Т. : ТНЕУ, 2009. — 263с.
Чухрай Н., Патора Р. Інновації та логістика товарів / Національний ун-т "Львівська політехніка"; Громадська вища школа підприємництва та управлшіння в м. Лодзі, Республіка Польща. — Л. : Видавництво Національного ун-ту "Львівська політехніка", 2001. — 262с.
Бодряков Р. QRS-анализ оборотных средств и товарных ресурсов // Логистика&система. – 2005. - №3. – С.10-15.
Калмыков З. Оборотно-стоимостной и вариационный анализы как инструмент управления ассортиментом // Торговое дело. – 2005. - №6. – С.8-13.
Степанов В.Г. Структурный АВС анализ ассортимента // Аудит и финансовый анализ. – 2007. - №3. – С.205-214.
Калмыков З. Управление ассортиментом: оборотно-стоимостной анализ // Торговое дело. – 2005. - №7. – С.40-45.
Єрмак С.О. Інтегрований ABC-XYZ-QRS – аналіз товарних запасів торговельного підприємства // Розвиток наукової думки 2008: зб. матер. всеукр. наук.-практ. конф. – Миколаїв: НУК, 2008. – С. 105-108.
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).