Системно-синергетичний погляд на управління економічною безпекою підприємства
Анотація
Мета. Мета статті полягає в обґрунтуванні концептуального підходу до управління економічною безпекою підприємства з позиції системного підходу та синегрізму.
Методика. У процесі дослідження використано: монографічний метод – при вивченні літературних джерел; аналізу - при визначенні особливостей мікрорівневих соціально-економічних систем; синтезу – при розгляді системних характеристик категорій «управління економічною безпеко» та «економічна безпека підприємства»; абстрагування – при розробці концептуальних положень управління економічною безпекою на мікрорівні.
Результати. На підставі проведеного дослідження запропоновано науково-методичний підхід, що дозволяє визначити базові характеристики управління економічною безпекою підприємства на системно-синергетичних засадах. Вивчення системних властивостей економічної безпеки показало можливості подальшої розбудови теорії безпеки на засадах сучасної синергетичної парадигми.
Наукова новизна. Отримав подальший розвиток науково-методичний підхід до управління економічною безпекою підприємства, що, на відміну від існуючих, враховує системні характеристики категорій «управління економічною безпекою» та безпосередньо «економічна безпека» на рівні соціально-економічних мікросистем.
Практична значимість. Отримані результати спрямовані на підвищення якості управління економічною безпекою підприємства за рахунок врахування системних характеристик цього процесу на мікрорівні.
Ключові слова: економічна безпека, управління економічною безпекою, синергетика, системний підхід
Посилання
Ковальов Є. В. Економічна безпека України в умовах сучасної кризи глобалізованого світу // Право і Безпека. – 2012. - № 1 (43) - С. 255-261.
Хакен Г. Синергетика / Г. Хакен – М.: Мир, 1980. - 404 с.
Хакен Г. Синергетика. Иерархия неустойчивостей в самоорганизующихся системах и устройствах / Г. Хакен – М.: Мир, 1985. – 419 с.
Пригожин И., Николис Г. Познание сложного. Введение/ Перевод с англ./ Изд.3, доп./ Синергетика: от прошлого к будущему. – М.: ЛКИ, 2008. – 352 с.
Акимова Т. А. Теория организации: Учебник. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2010. – 367 с.
Гараедаги Дж. Системное мышление: как управлять хаосом и сложными процесами: Платформа моделирования архитектуры бизнеса / Пер. с.англ. – Минск: Гревцов Букс, 2010. – 480 с.
Майнцер К. Сложносистемное мышление: материя, разум, человечество. Новый синтез / Пер. с англ.; Под ред. Г.Г. Малинецкого. – М.: ЛИБРОКОМ, 2009. – 464 с.
Мельник Л. Г. Экономика развития: монография. – Сумы: Университетская книга, 2006. – 662 с.
Ансофф И. Новая корпоративная стратегия [пер. с англ.] / Игорь Ансофф. - СПб: Питер Ком, 1999.—416 с.—(Серия «Теория и практика менеджмента»).
Hiroyuki, Itama and Roelf, Tomas H., (1987). Mobilizing Invisible Assets, Harvard University Press, Cambridge, Mass., 200 p.
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).