Шляхи удосконалення системи гарантування вкладів в сучасних умовах
Анотація
Мета. Мета статті полягає у розвитку концептуальних основ системи гарантування вкладів в Україні щодо удосконалення в сучасних умовах через порівняння зарубіжного досвіду та системи гарантування банківських вкладів в Україні у межах діючого законодавства.
Методика. У процесі дослідження використано: методи теоретичного узагальнення і порівняння, нормативний, аналізу і синтезу.
Результати. На підставі проведеного дослідження запропоновано науково-методичний підхід, що дозволяє удосконалити системи гарантування вкладів шляхом впровадження диференційованого регулярного збору залежно від значення інтегрального показника фінансової стійкості банку та нової системи виплат у режимі реального часу з застосуванням інструментів Національної системи масових електронних платежів, введення обов’язкових виплат гарантованих сум із Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, починаючи з моменту, коли банк, порушуючи умови договору, певний час затримує виплату коштів вкладнику (в окремих випадках — із моменту запровадження тимчасової адміністрації).
Наукова новизна. Незважаючи на певні успіхи діючої системи гарантування вкладів в Україні, не відбулося суттєвого зміцнення довіри населення до банківських установ через низку недоліків, пов’язанних з недостатнім фінансуванням Фонду та нераціональним використання вже акумульованих коштів.
Практична значимість. Отримані результати спрямовані на визначення та виправлення існуючих недоліків системи гарантування вкладів: страховий захист вкладів лише фізичних осіб довести до поширення на вклади фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та юридичних осіб, які належать до підприємств малого бізнесу; невчасну подачу інформації стосовно ліквідації певного банку треба довести до розробки програми інформування населення в надзвичайних ситуаціях.
Ключові слова. Гарантування вкладів (депозитів), Система гарантування вкладів, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, капіталізація, ресурси, кошти, банківська система,
Посилання
Бобиль В. Удосконалення системи гарантування вкладів в умовах сучасної фінансової кризи / В.Бобиль // Вісник НБУ. –2012. – №7. – С. 24–29.
Мазур Т. Діяльність фонду гарантування банківських вкладів: зарубіжний досвід і пропозиції для України //Підприємництво, господарство і право. – 2007. – № 2. – С. 95–98.
Директива 94/19/ЄС “Щодо схем гарантування депозитів”
Аржевітін С. Чому і як слід реформувати систему гарантування вкладів / С. Аржевітін // Вісник НБУ. –2010. – №10. – С. 3-7.
Комісарчик О. Уроки кризи 2008-2009 років у сфері гарантування банківських вкладів у шляхи удосконалення у після кризовий період / О. Комісарчик // Банківська справа. – 2012. – №4. – С. 76–86.
Про систему гарантування вкладів фізичних осіб: Закон України від 23.02.2012 №4452-VI. // Офіційний вісник України. – 2012. – №22.
Офіційний сайт Фонду гарантування вкладів фізичних осіб http:// www.fg.or.ua
Галапуп Н. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб: особливості функціонування та шляхи вдосконалення / Н. Галапуп, А. Бобанич // Світ фінансів. – 2011. – №3. – С. 58-68.
Тігіпко С. Система гарантування вкладів в Україні: сучасний стан і перспективні напрями розвитку // Вісник Національного банку України. – 2004. – №8 – С.4–5.
International Association of Deposit Insurance 2008/2009 Annual report:charting a course through a global crisis.– 2010.
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).