ЗАКАРПАТСЬКА ШКОЛА ЖИВОПИСУ: ОСНОВНІ ЕТАПИ СТАНОВЛЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-0285.2.2016.148221Ключові слова:
Закарпатська школа живопису, А. Ерделі, Й. Бакшай, Публічна школа малювання, Товариство діячів образотворчих мистецтв Підкарпатської Русі, Ужгородське художньо-промислове училище, За-карпатський художній інститут, Закарпатська академія мистецтвАнотація
Мета роботи - на основі врахування цілей та суспільно-історичних чинників визначити основні етапи становлення та розвитку Закарпатської школи живопису. Методологія дослідження полягає у застосуванні істо- рико-культурологічного, мистецтвознавчого та біографічного підходів, що дало змогу проаналізувати основні творчі засади провідних закарпатських художників та їх роль у формуванні окремого мистецького напряму, з’ясувати їх внесок у розвиток традицій образотворчого мистецтва України з урахуванням сучасних тенденцій. Така міждисциплінарна методологія дала змогу виявити основні хронологічні та ціннісно -смислові константи становлення Закарпатської школи живопису. Наукова новизна дослідження полягає у концептуалізації уявлень про основні ціннісно-смислові чинники і віхи становлення Закарпатської школи живопису, що значно розширює уявлення про її традиції та визначає актуальність її здобутків для сучасного мистецтва в руслі посилення інтересу до класичного живопису. Висновки. Закарпатська школа живопису - це окреміший напрям українського класичного живопису, що водночас співвідноситься з найвідомішими світовими мистецькими трендами, чому сприяли неоднозначні культурно-історичні та ідеолого-політичні реалії, в умовах яких відбувалося становлення та розвиток школи.
Посилання
Бокшай И. Мысли художника / Бокшай И. // Искусство. - 1958. - №6. - С. 6-7.
Закарпатська школа живопису: велике мистецтво з "маленького краю" [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http ://artes-almanac. in.ua/art/articles/zakarpatska_shkola_zhyvopysu. html.
Закарпатське мистецтво [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://art-raschdorf.com/ria/arlide/04_artide.html.
Мода на Захід. Чому зростає попит на твори представників Закарпатської школи живопису [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://forbes.net.ua/ua/opinions/1420873-moda-na.
Островський Е. Образотворче мистецтво Закарпаття / Е. С. Островський. - К.: Мистецтво, 1974. - 200 с.
Художня академія, яку створила «душа, що страждала від любові та мистецтва» [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.viche.info/journal/2528.
Чейпеш Е. Формування Закарпатської школи живопису / Чейпеш Е. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: /http ://zakarpattya. net.ua/News/123462-Formuvannia-Zakarpatskoi-shkoly-zhyvopysu.
Bokshai, I. (1958). Artist’s thoughts. Iskusstvo, 6, 6-7 [in Russian].
Zakarpattia school of Fine Art: Grand Art from «the little region». Retrieved from http://artes- almanac.in.ua/art/articles/zakarpatska_shkola _zhyvopysu.html [in Ukrainian].
Zakarpattia Art. Retrieved from http://art-raschdorf.com/ua/article/04_article.html [in Ukrainian].
West in a fashion. Why does the demand for the works of the representatives of Zakarpattia School of Painting. Retrieved from http://forbes.net.ua/ua/opinions/1420873-moda-na [in Ukrainian].
Ostrovsky, G. (1974). Fine Art of Zakarpattia. Kyiv: Mustectvo [in Ukrainian].
The Fine Art Academy, created by «the soul, which suffered from love and art». Retrieved from http://www.viche.info/journal/2528 [in Ukrainian].
Cheipesh, G. The formation of Zakarpattia school of Painting. Retrieved from /http://zakarpattya.net.ua/News/ 123462-Formuvannia-Zakarpatskoi-shkoly-zhyvopysu [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.