ГЛАМУР І ТІЛЕСНІСТЬ: ДО ПРОБЛЕМИ ЕСТЕТИЧНОГО ІДЕАЛУ В СУЧАСНОМУ ВІЗУАЛЬНОМУ МИСТЕЦТВІ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-0285.1.2019.179677Ключові слова:
гламур, тіло, тілесність, гламурна тілесність, художність, краса, естетичний ідеал, повсякденністьАнотація
Мета роботи полягає в аналізі гламуру й гламурної тілесності у співвідношенні з критеріями художно- сті і крізь призму теорії симулякрів культури постмодернізму. Сучасне візуальне мистецтво розглядається як динамічна система, яка зазнає впливу зовнішнього середовища: digital-технологій і суспільства споживання, а гламур досліджується як амбівалентний художньо-мистецький феномен, що спрямований на уніфікацію симво- лічних цінностей та естетичного ідеалу й містить певні сценарії поведінки. Методологія дослідження – сукуп- ність міждисциплінарного принципу, який дав змогу розглядати гламур у контексті естетичного ідеалу і як основну стратегію культури і мистецтва XXI століття. Наукова новизна. Обґрунтовується ідея, що гламур нав‘язує певні естетичні канони в галузі візуального мистецтва та візуальних образів. Запропоноване визначен- ня поняття «гламурної фетиш-краси». Висновки. Доведено, що гламур та його атрибутивні властивості безпо- середньо впливають на процеси естетизації повсякденного життя людини, які набувають сьогодні загальний і вельми неоднозначний характер. Результати дослідження можуть стати основою для більш глибокого вивчення проблеми впливу візуальних образів на формування ціннісних засад сучасної культури і мистецтва.
Посилання
Бодрийяр Ж. К критике политической экономии знака. URL: http:// gtmarket.ru/laboratory/basis/5878/5881 (дата звернення: 01.12.2018).
Боряк О., Маєрчик М. Тіло в контексті культурно-антропологічних студій: ретроспекція та сучасні підходи. URL: http://www.etnolog. org.ua/vyd/vydetn/Body/Art01.htm (дата звернення: 31.08.2018).
Кассирер Э. Избранное. Опыт о человеке. М.: Гардарика, 1998. 784 с.
Мукаржовский Я. Исследования по эстетике и теории искусства. М.: Искусство, 1994. 606 с.
Никитина И. П. Философия искусства. Москва : Омега-Л, 2010. 559 с.
Тульчинский Г. Л. Слово и тело постмодернизма. От феноменологии невменяемости к метафизике свободы. Вопросы философии. 1999. ғ 10. С. 35–53.
Шевченко О. К. «Гламуризація» політичної влади як симптом суспільної ціннісної корозії. Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса, 2011. Вип. 4. С. 127–137.
Bodriyyar, Zh. (n.d.). To the criticism of the political economy of the sign. Retrieved from http:// gtmarket.ru/laboratory/basis/5878/5881 [in Russian].
Borjak O., Majerčyk M. Body in the context of cultural and anthropological studies: retrospection and modern approaches. Retrieved from http://www.etnolog. org.ua/vyd/vydetn/Body/Art01.htm [in Ukrainian].
Kassirer, E. (1998). Favorites. Experience of man. Moscow: Gardarika [in Russian].
Mukarzhovskiy, Ya. (1994). Studies on aesthetics and theory of art. Moscow: Iskusstvo [in Russian].
Nikitina, I. P. (2010). Philosophy of art. Moscow: Omega-L [in Russian].
Tulchinskiy, G. L. (1999). The word and body of postmodernism. From the phenomenology of insanity to the metaphysics of freedom. Voprosyi filosofii, 10, 35–53 [in Russian].
Ńevčenko, O. K. (2011). "Glamurization" of political power as a symptom of social value corrosion. Naukovi zapysky Instytutu polityčnyx i etnonacionalʹnyx doslidženʹ im. I. F. Kurasa, 4, 127–137 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.