МИСТЕЦТВО ГРИМУ: СОЦІАЛЬНИЙ МІФ ТА СОЦІАЛЬНА СТРАТИФІКАЦІЯ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-0285.1.2021.238600Анотація
Мета статті – аналіз мистецького феномена гриму та його зв’язку з соціальною стратифікацією та соціальним міфом. Методологія дослідження. Дослідження феномена гриму у зв’язку з соціальною міфологією та соціальною стратифікацією пов’язане з використанням загальнонаукових методів аналізу, узагальнення, синтезу і под. Не тільки у руслі мистецтвознавчих і соціологічних знань, а й знань із психології, культурології, філософії та ін., що передбачає інтеграцію та інклюзивне поєднання відповідних методів та підходів. Мистецько-типологічний метод дав змогу проаналізувати мистецтво гриму, соціальний міф та соціальну стратифікацію як цілісні феномени зі специфічними рисами. Поєднання антропологічного, аксіологічного та історичного підходів з використанням соціокультурного і мистецтвознавчого інструментарію дало змогу виявити основні ціннісно-сенсові та змістовно-структурні константи цих феноменів. Наукова новизна. Репрезентовано мистецтво гриму як підґрунтя соціальної міфології та його зв’язку з соціальною стратифікацією, що дає можливість позиціонувати грим в якості одного з системоутворюючих компонентів соціокультурної системи, а також полегшити дослідження всього спектра її культурно-мистецьких феноменів. Висновки. Грим як аксіологічно навантажений феномен є підґрунтям для створення соціальної міфології та підтримки соціальної стратифікації, характеризує процеси суспільного розвитку, істотно впливає на суспільну свідомість та поведінку як соціальних груп, так і окремих суб’єктів. За характером протікання процесів побутування феномен гриму дає змогу побачити специфіку соціальних явищ і визначити їх місце в структурі суспільного життя. Позитивна роль гриму полягає в тому, що він є однією з умов цілісності соціуму, забезпечуючи культурологічну, мистецтвознавчу, моральну тощо наступність його імперативів. Негативна – в тому, що він не тільки репрезентує соціальну стратифікацію суспільства, а й стає засобом її поглиблення, стереотипізуючи й акумулюючи в своїх практиках як позитивні, так і негативні шаблони соціокультурних моделей поведінки. Тому як частина соціальної міфології феномен гриму має неоднозначний характер: з одного боку, він почасти загрожує суспільному розвитку, а з іншого – сприяє консолідації людей і соціуму в подоланні викликів сучасності.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.