РОЛЬ ДИЗАЙН-ОСВІТИ В СТАНОВЛЕННІ ВІТЧИЗНЯНОГО УНІВЕРСАЛЬНОГО ДИЗАЙНУ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-0285.1.2023.286779Анотація
Мета роботи полягає в проведенні системного дослідження сучасного стану функціонування універсального дизайну в Україні та визначенні ролі дизайн-освітніх осередків у його становленні. Методологія дослідження полягає в застосуванні компаративного методу, що дало змогу розкрити та піддати аналізу певні етапи становлення вітчизняного універсального дизайну, визначити роль дизайн-освіти в зазначених процесах. Наукова новизна. Уперше проведено порівняльний аналіз практичних напрацювань у сфері універсального дизайну представниками вітчизняного дизайн-освітнього простору та колег однієї з країн Європейського Союзу, а саме Польщі. Як один із чинників, що може вплинути на процес прискорення впровадження стратегічних принципів універсального дизайну в Україні, розглянуто інклюзію, спричинену війною. Висновки. Осмислення викликів, що постають перед сучасним вітчизняним дизайном загалом, та становлення універсального дизайну в умовах останніх подій дає привід для оптимізму, оскільки, як показано в дослідженні, дизайн-освітні осередки країни досить часто звертаються у своїх проєктах до теми універсального дизайну. Відповідно в умовах сучасних викликів процес становлення універсального дизайну як важливої складової суспільних процесів спирається на тверде підґрунтя. І хоча на певному етапі проблематика студентських проєктів, пов’язаних з інклюзією, не завжди відповідає принципам універсального дизайну, це не зменшує актуальність та суспільну значущість таких робіт. Важливим є те, щоб розвиток універсального дизайну створював мотиваційні фактори як для дизайнерів-практиків, так і майбутніх дизайнерів – і тоді така робота міститиме в собі потенціал для створення доданої вартості і робочих місць у сфері виробництва. Окрім цього, спричинена війною інклюзія дає поштовх освітнім дизайн-осередкам активніше долучатися до вирішення проблем відбудови країни у всіх аспектах життя суспільства. Тут може стати в пригоді досвід наших європейських колег та знайомство з їхніми розробками у сфері універсального дизайну.
Ключові слова: дизайн, універсальний дизайн, інклюзія, дизайн-освіта.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.