МАЙСТЕР-КЛАСИ З ДЕКОРАТИВНО-ПРИКЛАДНОГО МИСТЕЦТВА В МЕЖАХ МИСТЕЦЬКИХ ПРОЄКТІВ ЯК ЗАСІБ ЗБЕРЕЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДНОГО КОСТЮМА

Автор(и)

  • Олена Афоніна

DOI:

https://doi.org/10.32461/2226-0285.1.2023.286789

Анотація

Мета роботи – з’ясувати особливості проведення і призначення майстер-класів з технік створення та оздоблення національного вбрання. Методологічною основою дослідження визначено методи узагальнення та систематизації, мистецтвознавчого аналізу й типологічний; а також застосовано принципи історизму й об’єктивності, що дало змогу здійснити дослідження комплексно. Наукова новизна зумовлена тим, що вперше в українському науковому середовищі привернуто увагу до явища майстер-класів з різних технік створення та декорування традиційного українського костюма як до ефективного інструменту підтримки традицій національного вбрання на початку ХХІ століття, коли в суспільстві наявний високий рівень зацікавлення матеріальною та духовною культурою. Висновки. Дослідження присвячене вивченню майстер-класів із різних технік декоративно-прикладного мистецтва в сучасному українському культурно-мистецькому просторі, пріоритетним призначенням яких є збереження та популяризація народних традицій створення прикрас і декорування окремих елементів традиційного українського чоловічого й жіночого костюма. Такі майстер-класи на сьогодні покликані привернути увагу широких верств населення до матеріальної та духовної культури. Завдяки аналізу майстер-класів в Україні різних форматів (у межах виставкових проєктів, наукових і науково-популярних форумів, діяльності студій та окремих майстрів народного мистецтва) з’ясовано, що ці заходи пропагують архаїчні традиції народного вбрання та спонукають широкі верстви населення вивчати окремі аспекти його створення і оздоблення, з урахуванням регіональної приналежності вбрання. Визначено, що майстер-класи є ефективним інструментом для підвищення рівня етнопатріотизму в суспільстві.

Ключові слова: український народний костюм, вишивання, вишивка, вишита сорочка, бісероплетіння, ткацтво, вбрання, декоративно-прикладне мистецтво.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-09-01

Номер

Розділ

Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація