ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА У ТВОРЧОСТІ ХУДОЖНИКІВ-ФРОНТОВИКІВ КРІЗЬ ПРИЗМУ ВОЄННИХ ПОДІЙ СЬОГОДЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-0285.1.2023.286795Анотація
Мета дослідження – доповнити уявлення про творчість київських художників–фронтовиків періоду Другої світової на тлі подій війни, розпочатої росією проти України в 2014 році та повномасштабного вторгнення 2022 р.; показати формування світогляду художника-солдата, у якого життєва правда війни трансформувалась в художню правду створених образів. Увага вибірково зосереджена на художниках, твори яких стали знаковими в українському образотворчому мистецтві другої половини ХХ століття. Методологія статті базується на застосуванні таких наукових методів, як історичний, подібності, спостереження, порівняння, а також методу художнього пізнання дійсності. Наукова новизна роботи полягає в систематизації та узагальненні теми Другої світової війни з позицій нинішньої російсько-української війни та відображення воєнних подій художниками- учасниками бойових дій Другої світової. Жертовність і героїзм особистості стали основою в розкритті обраної ними теми засобами художньої виразності і можуть бути розглянуті як проєкція на майбутнє розкриття теми війни в новій генерації митців, наших сучасників. Висновки. Українські художники в роки Другої світової війни воювали та працювали між боями на фронтах, у підрозділах армій. Їхні спогади, переважно написані на основі щоденників, відобразили власний досвід життя кожного автора. Спогади, короткочасні начерки засвідчують враження, переживання, думки і прагнення молодих художників – патріотів, які зі зброєю в руках боронили свою рідну землю, але за змістом свого духовного життя залишались художниками.
Ключові слова: правда життя, художня правда, війна, художник, світогляд, картина.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.