Ecological-Economic Suitability of the Soils for Growing of Spring Barley (Hordeum Sativum L.) {Еколого-економічна придатність грунту для вирощування ярого ячменю (hordeum sativum l.)}
Ключові слова:
диференціація, сільськогосподарські землі, придатність ґрунту, вирощування, ярий ячмінь,Анотація
Мета. Диференціація сільськогосподарських земель Словаччини з встановленням можливості ефективного вирощування ярого ячменю. Методи. Диференціація заснована на екологічних, педо-кліматичних і виробничих економічних показниках. Результати. Для виділення категорій ґрунтів, розглянуто кореляційні зв'язки між їх властивостями (ґрунтово-кліматичні умови), а також біологічні та агротехнічні вимоги культур. Вимоги до ярового ячменю включені в базу даних врожайності з використанням програмних фільтрів таким чином, що дані властивості дозволяють або обмежують вирощування ячменю, що знайшло своє відображення в плануванні виробництва. Планування потім інтерполювали на чотири категорії придатності: ґрунти не придатні для вирощування ярого ячменю, менш підходящі ґрунти, придатні ґрунти і дуже підходящі ґрунти. Сформовано базу даних та додано в неї Бонітетні Педо-Екологічні Блоки (БПЕБ) і категорії придатності для вирощування ячменю. За допомогою географічних інформаційних систем для БПЕП в Словаччині згенеровано карту категорій придатності ґрунтів для вирощування ярого ячменю. Висновки. У Словаччині виявлено 20 % орних земель, які дуже придатні для вирощування ярого ячменю, 24 % придатних, 24% менш придатних та 32 % не придатних ґрунтів для вирощування ярого ячменю за нашими розрахунками. У статті, ці категорії відрізняються в деталях і уточнюються за допомогою географічних, ґрунтових, кліматичних, виробничих, економічних і енергетичних параметрів.Посилання
Hraško J. Aplikované pôdoznalectvo / J. Hraško, Z. Bedrna //. Bratislava, Príroda. – 1988. – 474 s. ISBN 064-170-88.
Džatko M. Vypracovanie sústav členenia a hodnotenia agroekosystémov SSR (záver. správa) / M. DŽATKO. – Bratislava : VÚPVR, 1980. – 39 s.
Džatko M. Hodnotenie produkčného potenciálu poľnohospodárskych pôd a pôdno-ekologických regiónov Slovenska / M. Džatko. – Bratislava, VÚPOP, 2002. – 88 s. ISBN 80-85361-94-9.
Korbíni J. Zóny vhodnosti pestovania hlavných poľnohospodárskych plodín v SSR / J. KORBÍNI, J. FACUNA. – Bratislava, Príroda, 1978. – 111 s. – ISBN 64-223-78.
Kováč K. Všeobecná rastlinná výroba / K. Kováč, a kol. – SPU Nitra, 2002. – 335 s. – ISBN 80-8069-136-3.
Kromka M. Vplyv predpokladaných klimatických zmien na mineralizáciu pôdnej organickej hmoty / M. Kromka // In: Bull. Slov. meteorol. spoloč. SAV, – roč. 12, 2001. – s. 21-25
Linkeš V. Príručka pre používanie máp bonitovaných pôdno-ekologických jednotiek / V. Linkeš, V. Pestún, M. Džatko. – Bratislava, VÚPÚ, 1996. – 43 s. – ISBN 80-85361-19-1.
Preininger M. Energetické hodnocení výrobních procesů v rostlinné výrobě / M. Preininger // In: Met. ÚVTIZ, vol. 87, v. 7, 1987. - 29 s.
Strašil Z. Bilance energie a efektívnosti vkladů v zavlažovaných a nezavlažovaných ekosystémech půd (závěr. zpráva) / Z. Strašil. – Praha-Ruzyňe, VÚRV, 1987. –29 s.
Vilček J. Pôdnoekologické parametre usporiadania a využívania poľnohospodárskej krajiny (záver. správa) / J. Vilček. – Bratislava, VÚPOP, 1999. – 113 s.
Vilček J. Využívanie produkčného potenciálu našich pôd / J. Vilček // In: Naše Pole, č. 5, 2001. – s. 40-41.
Lisnyak A. Economic evaluation of selected ecological functions of soils on the example of land in Slovakia / A. Lisnyak, R. Bujnovský, J. Vilček // Вісник ХНАУ. – 2010. – № 5. – С. 197-201.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).