НАЙДАВНІШІ ОБРАЗИ ТЕРИАНТРОПІВ (ЗВІРОЛЮДЕЙ) ЯК ВІДОБРАЖЕННЯ ТЕРОТЕЇСТИЧНИХ ТА ТОТЕМICТИЧНИХ УЯВЛЕНЬ ПЕРВІСНОГО ЛЮДСТВА
DOI:
https://doi.org/10.32461/181571Ключові слова:
териантроп, тотемізм, верхній палеоліт, зодіакальні знаки Діви та Лева.Анотація
Мета роботи – на основі аналізу найдавніших палеолітичних зображень териантропів довести, що зародження культів звіролюдей 39 – 35 тисяч років до н.е. було пов’язане з переходом первісних стад до родоплемінних спільнот, коли із зміцненням родових зв’язків особливо гостро поставало питання походження роду. Довести також, що виникнення культів териантропів, які синтезували культ жінки-родоначальниці та культ звіра-тотема, збігається в часі з перебуванням Землі під зодіакальними знаками Діви і Лева та відображається у характеристиках цих знаків. Методологія дослідження ґрунтується на синтезуванні мистецтвознавчого аналізу артефактів з їх релігієзнавчим аналізом як сакральних об’єктів, які відображають головні культи та релігійно-світоглядні ідеї свого часу. Методом порівняння встановлено, що провідні релігійні ідеї, пов’язані з культом жінки та усвідомленням кровного споріднення зі звіром-тотемом (з яким асоціювались уявлення про силу і верховенство), відображаються в характеристиках домінантних у 39 – 35 тисячолітті до н.е. зодіакальних знаків: Діви, що позиціює жіночий материнський принцип, та Лева, який позиціює верховенство, лідерство, владу. Наукова новизна: вперше виявлено, що відповідність характеристик зодіакальних знаків провідним релігійним культам певної доби спостерігається ще до часу виникнення астрономії, тобто є наслідком не міркувань давніх людей, а виявленням промислу надсвітового вищого Розуму. Висновки: Віра у териантропів була присутня у багатьох культурах у різні епохи. Але зародження культу звіролюдей (про що свідчать їх найдавніші зображення) припадає на 39 – 35 тисячоліття до н. е. Характеристики домінантних тоді зодіакальних знаків Діви і Лева відобразили головні ідеї того часу щодо головної ролі жінки у продовженні роду і містичних кровно-родинних зв’язків людини з тваринами, які асоціювались з уявленнями про лідерство, ієрархію, підпорядкування. Відображення провідних ідей у характеристиках зодіакальних знаків у той час, коли людина ще не вивчала Зодіак, дає підставу стверджувати, що це є наслідок вищого промислу, що шлях Сонячної системи під знаками великого кола Зодіаку позначає віхи духовної еволюції людства.
Посилання
Гурштейн А.А. Археоастрономическое досье: когда родился Зодиак?. Земля и Вселенная. Научно-популярный журнал Российской академии наук. 2011. № 5. С. 48 – 61.
Зверолюди – предки человека. Тайны ХХ века. Еженедельник. 2014. №13. URL: http://earth-chronicles.ru/news/2014-09-13-70830.
Хенкок Грем. Сверхъестественное. Боги и демоны эволюции. Москва : Эксмо, 2007. 800 с. URL: https://www.rulit.me/books/sverhestestvennoe-bogi-i-demony-evolyucii-read-334071-18.html.
Чмыхов Н.А. К семантике орнаментальных схем катакомбной керамики. Некоторые вопросы археологии Украины (сб. статей). Київ : «Вища школа», 1977. С. 14 – 31.
Чмихов М. О., Кравченко Н. М., Черняков І. Т. Археологія та стародавня історія України: Курс лекцій. Київ : Либідь, 1992. 376 с.
Шилов Ю. А. Космические тайны курганов. Москва : Молодая гвардия, 1990. 66 с.
Юрковец В. П. Постер «Климатические корреляции». URL: http://ladastro.ucoz.ru/poster_na_russkom.pdf.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Ярослава Бондарчук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.