ЛАРИСА РУДЕНКО НА СЦЕНІ КИЇВСЬКОЇ ОПЕРИ: ВОКАЛЬНА ТВОРЧІСТЬ У ПОВОЄННІ РОКИ (ЗА АРХІВНИМИ МАТЕРІАЛАМИ)
DOI:
https://doi.org/10.32461/181680Ключові слова:
архівні матеріали, вокальна творчість Лариси Руденко, вокальне мистецтво, українське оперне мистецтво у повоєнні роки, Київський оперний театр.Анотація
Мета роботи. У роботі висвітлюються вокальна творчість видатної української оперної співачки Лариси Архипівни Руденко (1918 - 1981) на основі професійної музичної критики та архівних матеріалів її Особового фонду, які зберігаються у Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України. Методологія дослідження ґрунтується на застосуванні таких методів як джерелознавчий, біографічний, аналітико-дескриптивний, ретроспективний, систематизації. Зазначені методи дають змогу розкрити та проаналізувати маловідомі сторінки виконавської діяльності Л. Руденко у повоєнні роки за допомогою матеріалів з архівних установ України. Наукова новизна дослідження полягає у використанні архівних матеріалів 50 – 60-х років ХХ століття, які засвідчують активну творчість Л. Руденко як солістки Київського оперного театру у повоєнні роки. Наведені архівні матеріали вперше вводяться у науковий обіг. У статті аналізуються вокальна діяльність Л. Руденко та її роль у розвитку українського вокального мистецтва у повоєнні роки. Висвітлюються маловідомі сторінки біографії та виконавської діяльності відомої співачки. Розглядаються особливості роботи Л. Руденко над образами оперних героїнь. Характеризуються окремі творчі надбання виконавиці на прикладі її роботи над оперними партіями у провідних творах українських композиторів повоєнного часу. Висновки. Представлено оцінку вокальної діяльності Л. Руденко повоєнних років у висвітленні професійною музичною критикою та періодичною пресою. Доведено значний вплив творчої діяльності Л. Руденко на розвиток українського оперного мистецтва у повоєнні роки.
Посилання
Гнидь Б. Виконавські школи України. Київ: НМАУ, 2002. 96 с.
Гнидь Б. Історія вокального мистецтва. Київ: НМАУ, 1997. 320 с.
Гребенюк Н. Є. Вокально-виконавська творчість: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра мистецтвознавства: 17.00.03. Київ, 2000. – 39 с.
Грисенко Л. Лариса Руденко. Київ: Музична Україна, 1978.
Кононенко В., Мар’яненко М. Лариса Архипівна Руденко. Київ, Мистецтво, 1963. – 35 с.
Лисенко І. Словник співаків України. Київ: Рада, 1997. – 354 с.
Станішевський Ю. Національний академічний театр опери та балету України імені Тараса Шевченка: Історія і сучасність. Київ: Музична Україна, 2002. – 736с .
Тольба В. Статті. Спогади. Київ: Музична Україна, 1986. – 156 с.
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України, м. Київ. Ф. 120. Руденко Лариса. Грамоти.
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України, м. Київ. Ф. 120. Руденко Лариса. Статті про творчість та рецензії на концерти за його участю. Оп. 1. Спр. 145. Арк. 3. Лариса Руденко // «Радянська жінка» – 1954.
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України, м. Київ. Ф. 120. Руденко Лариса. Статті про творчість та рецензії на концерти за його участю. Оп. 1. Спр. 25. Арк. 1. А. Я. Блюм. Лист до Л. Руденко // Москва.
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України, м. Київ. Ф. 120. Руденко Лариса. Статті про творчість та рецензії на концерти за його участю. Оп. 1. Спр. 24. Арк. 2. А. М. Брагін. Лист до Л. Руденко // Баку.
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України, м. Київ. Ф. 120. Руденко Лариса. Статті про творчість та рецензії на концерти за його участю. Оп. 1. Спр. 148. Арк. 1. С. Козак Лариса Руденко // Вечірній Київ. – 1963. – 21 лютого.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Анастасія Шило
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.