Естетична категорія комічного у музичній характеристиці персонажів (на прикладі балету Юрія Шевченка «Буратіно і Чарівна скрипка»)
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-2180.40.2021.250381Анотація
Мета роботи. Проаналізувати вияви естетичної категорії комічного на матеріалі балету Ю. Шевченка «Буратіно і Чарівна скрипка» через вивчення музичних та хореографічних елементів, а також особливостей їхнього синтезу. Запропонувати типологію балетних персонажів. Методологія. Методи порівняння та зіставлення допомогли визначити відмінності комічних персонажів від ліричних, а також виділити засоби виразності, якими створено відповідний, комічний, образ. Наукова новизна. Вперше в українському музикознавстві здійснено аналіз музичних та хореографічних елементів для виявлення комічної складової персонажів у балеті Ю. Шевченка «Буратіно і Чарівна скрипка». Підкреслено синтез музичної та хореографічної складових балету. Запропоновано типологію персонажів балету. Висновки. Проведений аналіз дозволив розподілити персонажів балету Ю. Шевченка «Буратіно і Чарівна скрипка» на комічних, напівкомічних, гумористичних та ліричних. Було визначено засоби виразності (музичні та хореографічні), що використовувалися для характеристики персонажів з акцентом на групі комічних. У музиці це лейттембр тромбону переважно у низьких регістрах, «ламані» інтервали, а також лейтінтервали (дисонанси), тремоло труби та гліссандо міді і, головне, характерний ритмічний малюнок з синкопою. У хореографії це домінування некласичних елементів та рухів, а також специфічних, вуличних прийомів ― лейтелементів (падіння, штовхання, смикання, стусани).
Ключові слова: естетична категорія комічного, хореографічні елементи, синтез елементів, лейттембри, лейтелементи, лейтінтервали, напівкомічні, гумористичні, ліричні персонажі.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.