ІДЕНТИФІКАЦІЯ ВЗАЄМОЗВ’ЯЗКУ МІЖ ЗАКОНОМІРНОСТЯМИ ТА ПРИНЦИПАМИ ФОРМУВАННЯ РЕКРЕАЦІЙНО-ТУРИСТИЧНИХ СИСТЕМ
Ключові слова:
закономірності, принципи, рекреаційно-туристичні системи, диференціація, диверсифікація розвитку послугАнотація
Розкрито закономірності формування рекреаційно-туристичних систем. Прийнято, що закономірностями формування рекреаційно-туристичних систем є економічні закони, що відображують найбільш істотні та об’єктивні причинно-наслідкові зв’язки між їх компонентами. Серед таких закономірностей: диференціація рекреаційно-туристичних потреб населення, диференціація рекреаційно-туристичної діяльності, концентрація потоків відпочивальників, використання об’єктів природно-рекреаційного потенціалу пропорційно до транспортної доступності, взаємозв’язку із системою розселення, комплексного використання природно-рекреаційного потенціалу території. Доведено, що знання і практичне використання закономірностей дозволяє раціонально використовувати природно-рекреаційний потенціал регіону, оптимізувати рекреаційно-туристичну діяльність на національному та регіональному рівнях. Запропоновано під принципами формування рекреаційно-туристичних систем розуміти основні науково обґрунтовані правила, керуючись якими, центральні та регіональні органи влади впливатимуть на процеси використання природного середовища в цілях оздоровлення населення, регулювати потоки відпочивальників та розробляти стратегії інноваційного розвитку сфери відпочинку. Такими принципами є: підвищення ефективності використання природно-рекреаційного потенціалу, різноманітності форм природокористування, диверсифікованого розвитку рекреаційно-туристичних послуг, формування рекреаційно-туристичних центрів, необхідності інфраструктурного забезпечення функціонування рекреаційно-туристичних систем. Проведена ідентифікація взаємозв’язку між закономірностями та принципами формування рекреаційно-туристичних систем в якості важливого підґрунтя їх еколого-економічної діагностики, впровадження інноваційних форм розвитку рекреаційно-туристичної діяльності та розробки стратегії еколого-економічного розвитку сфери відпочинку. Обґрунтовано, що на сукупності викладених принципів формування рекреаційно-туристичних систем має базуватися комплексне регулювання процесів використання природно-рекреаційного потенціалу території та прогнозно-програмне обґрунтування напрямів розвитку. Процес формування рекреаційно-туристичних утворень має пов’язуватися з розвитком інших територіальних систем, зокрема систем розселення та транспортної мережі.Посилання
Веденин Ю. А. Динамика территориальных рекреационных систем. Монография / Ю. А. Веденин. – М. : Наука, 1982. – 190 с.
Кравченко Н. О. Територіальна організація рекреаційного господарства Полісся та напрями її удосконалення: дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / Кравченко Наталія Олександрівна. - К., 2006. - 213 с.
Особенности и факторы размещения отраслей народного хозяйства СССР / отв. ред. Я. Г. Фейгин. – М. : Изд-во АН СССР, 1960. – 240 с.
Осовська Г. В. Економічний словник / Г. В. Осовська, О. О. Юркевич, Й. С. Завадський. – К. : Кондор, 2007. – 358 с.
Стаускас В. П. Градостроительная организация районов и центров отдыха. Монография / В. П. Стаускас. – Л. : Стройиздат, 1977. – 164 с.
Стеченко Д. М. Розміщення продуктивних сил і регіоналістика: підручник / Д. М. Стеченко. – К. : Вікар, 2006. – 396 с.
Стеченко Д. М. Управління регіональним розвитком: навч. посіб. / Д. М. Стеченко. – К. : Вища школа, 2000. – 223 с.
Теоретические основы рекреационной географии. Монография / [под. ред. Преображенского В. С.]. - М. : Наука, 1975. – 222 C.
Фейгин Г. Ф. Закономерности глобализации и развитие национальных экономик: автореф. дис. на соискание науч. степени докт. экон. наук.: спец. 08.00.01 «Экономическая теория» / Г. Ф. Фейгин. - СПб, 2009. – 37 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).