ОСОБЛИВОСТІ КОМЕРЦІАЛІЗАЦІЇ НАУКОВО-ТЕХНІЧНИХ ОБ’ЄКТІВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.31498/2225-6407.10.2014.36391Ключові слова:
технічні об’єкти, інтелектуальна власность, система стимулів, комерціалізаціяАнотація
Ця стаття розкриває питання пов’язані з особливостями комерціалізації науково-технічних об’єктів інтелектуальної власності в Україні. В Україні ринок ІВ знаходиться на стадії розвитку - його законодавча база та механізми регулювання ще в недостатній мірі сприяють ефективному регулюванню та розподілу нематеріальних ресурсів між усіма суб’єктами процесу комерціалізації. Проаналізованодосвід розвинутих у технологічному відношенні держав, який свідчить про те, що необхідною є участь держави у розвитку інфраструктури, яка б стимулювала процес ТТ в Україні через: утворення системи стимулів для автора (творця ОІВ); визначення особливого режиму використання наукових результатів за державними контрактами; державної підтримки інноваційної діяльності; пільгового оподатковування та кредитування; вироблення курсу політики у галузі експорту та імпорту технологій; створення інфраструктури передачі технологій (відділи трансферу технологій, технологічні інкубатори, технопарки) тощо. Для успішної комерціалізації ІВ необхідно створити економічну інфраструктуру економіки, яка повинна бути сприйнятливою для інноваційної діяльності і забезпечити фінансування як проведення наукових досліджень та науково-технічних розробок, так проведення маркетингових досліджень, захисту інтелектуальної власності, а також стимулювати державою діяльність малих підприємств для створення інноваційних наукоємних технологій і продуктів, надаючи їм податкові та кредитні пільгиПосилання
. Гальперин Л. Интеллектуальная собственность: сущность и правовая природа / Л. Гальперин, Л. Михайлова // Советское государство и право. – 1991. С. 37.
Денисюк В. Комерціалізація результатів науково-дослідних робіт: проблеми і перспективи // матер. вісника НАН України. – К., 2006. – №5.– С. 39 – 52.
Єременко А.В. Проблеми комерціалізації інтелектуальної власності в умовах інтернаціоналізації світової економіки // матер. виступів IX Міжнар. наук.-практ. конф.- Алушта, 2005.
Орлюк О.П. Економіко-правові проблеми в сфері інтелектуальної власності: монографія / НДІ інтелектуальної власності АПрН України, 2006. – 372 с.
Промислова власність в цифрах: Показники діяльності Державної служби інтелектуальної власності України та Державного підприємства «Український інститут промислової власності» за 2011 р.– К., 2012. –56 с.
Рудь Н. Економічне обґрунтування наукових розробок: навч. посіб. // Луцьк: РВВ ЛДТУ, 2008. – 196 с.
М.И. Рихтик, Е.В. Корсунская. Национальная инновационная система США. История формирования, политическая практика, стратеги // Международные отношения. Политология. Регионоведение Вестник Нижегородского университета им. Н.И. Лобачевского, 2012, № 6 (1), с. 263–268.
Закон України "Про наукові парки".
Закон України "Про державне регулювання діяльності у сфері трансферу технологій".
Закон України "Про інноваційну діяльність".
Закон України "Про наукову і науково-технічну експертизу".
Закон України "Про спеціальний режим інноваційної діяльності технологічних парків".
Закон України "Про загальнодержавну комплексну програму розвитку високих наукоємних технологій".
Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
Закон України "Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні".