Класифікація парагенетичних і парадинамічних зв’язків у ландшафтних системах
Ключові слова:
парадинамічна антропогенна ландшафтна система, ландшафт, природні умови, антропогенний ландшафт,Анотація
Мета. Впорядкувати різноманіття парадинамічних і парагенетичних зв’язків у ландшафтних системах шляхом їх класифікації за різними ознаками. Методи. Логічні, теоретичного узагальнення, знаходження емпіричних залежностей, аналітико-картографічного аналізу. Результати. Наведено класифікацію парадинамічних і парагенетичних зв’язків у ландшафтних системах за закономірностями, спрямованістю, змістом, вираженістю, силою та характером впливу. Представлено схеми класифікації, охарактеризовано види парадинамічних і парагенетичних зв’язків. Проведений аналіз дозволив виділити за закономірностями натуральні та суспільні; за спрямованістю – прямі, зворотні, поздовжні та поперечні; за змістом – внутрішньосистемні та міжсистемні; за вираженістю – явні та приховані; за характером впливу – позитивні та негативні; за силою – міцні та слабкі парадинамічні та парагенетичні зв’язки у ландшафтних системах. Висновки. Виявлено, що дослідження особливостей та механізмів прояву парадинамічних і парагенетичних зв’язків дозволяє проектувати та створювати оптимально функціонуючі парадинамічні антропогенні ландшафтні системи, що переважають у ландшафтній структурі антропогенно освоєних регіонів Землі.
Посилання
Боков В. Пространственно-временные основы геосистемных взаимодействий: автореф. дис. … докт. геогр. наук М., 1990. 39 с.
Воровка В. Парадинамічні взаємодії в антропогенному ландшафтному комплексі «морський порт-акваторія моря». Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія: Географічні науки. 2017. Вип. №6. С. 127-134.
Гродзинський М. Ландшафтна екологія: Підручник. К.: Знання, 2014. 550 с.
Гродзинський М. Пізнання ландшафту: місце і простір: Монографія. У 2-х томах. К.: ВПЦ «Київський університет», 2005. Т.2. 503 с.
Денисик Г., Стефанков Л. Сучасні напрями досліджень антропогенних ландшафтів в Україні. Географические аспекты устойчивого развития регионов. Гомель : ГГУ им. Ф. Скорины, 2017. С. 15-18.
Дмитрук О. Урбанізовані ландшафти: теоретичні та методичні основи конструктивно-географічного дослідження. – К.: ВГЛ «Обрії», 2004. 240 с.
Лаврик О. Річкові ландшафтно-технічні системи: Монографія. Умань: ВПЦ «Візаві», 2015. 301 с.
Михно В.Б., Дьяконов К.Н., Быковская О.П., Горбунов А.С., Мерекалова К.А., Хорошев А.В. Современное ландшафтно-экологическое состояние и проблемы оптимизации природной среды регионов. В 2-х томах. Воронеж: Истоки, 2018. Т. 2. 426 с.
. Пащенко В. Методологія постнекласичного ландшафтознавства. К., 1999. 284 с.
Пістун М. Основи теорії суспільної географії. К.: Вища школа, 1996. 231 с.
Природа, техника, геотехнические системы. М.: Наука, 1978. 151 с.
Топчієв О. Основи суспільної географії. - Одеса: Астропринт, 2001. 560с.
Яцентюк Ю. Антропогенні парагенетичні ландшафтні комплекси . Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Географія, 2006. Вип.12. С.43-48.
Яцентюк Ю. Міські парадинамічні антропогенні ландшафтні системи. Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія «Екологія». Вип.18. 2018. С. 69-79.
Яцентюк Ю. Парагенетичні та парадинамічні зв’язки в антропогенних ландшафтних системах . Українська географія: сучасні виклики Збірник наукових праць. У 3-х т. Київ: Прінт-Сервіс, 2016. Т.ІІ. С. 354-356.
Яцентюк Ю. Парадинамическая зона минерального (геоморфологического) влияния водохранилищ Подольского региона Украины . Проблеми на географията. София. 2018. Вып. 1-2. С. 101-112.
Яцентюк Ю. Парадинамические связи в горнопромышленных парадинамических антропогенных ландшафтных системах Украины. Магілёŷсkі мерыдыян. Т.18. Вып.1-2 (41-42). 2018. С.71-76.
Яцентюк Ю. Парадинамічна антропогенна ландшафтна система Хмельницької атомної електростанції . Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія «Екологія». Вип.16. 2017. С. 107-112.
Яцентюк Ю. Парадинамічні і парагенетичні зв’язки та ландшафти. Географічна наука і практика: виклики епохи. У 3-ох т. Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2013. Т.2. С.89-91.
Яцентюк Ю. Промислові антропогенні парадинамічні та парагенетичні ландшафтні системи міста Вінниці. Людина та довкілля. Проблеми неоекології. 2014. № 3-4. С. 94-98.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).